Stoltenberg: Putin po planifikon ofensiva të reja

para 2 jave - BalkanWeb

Putin po planifikon për ofensiva të reja dhe nuk ka indikacione se ai ka ndryshuar qëllimin e tij për të kontrolluar Ukrainën, kështu që e vetmja mënyrë për paqen e qëndrueshme është të bëjë të qartë se...

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Klan

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë Do lejojë edhe vendet e tjera të dërgojnë tanket e tyre Gjermania i ka dhënë fund hezitimit dhe ka vendosur të dërgojë tanket “Leopard 2” në Ukrainë...

Zelensky: Ukraina ka nevojë për vendime për dërgesat e tankeve moderne

para 2 jave - Klan Kosova

Kievi ka nevojë për vendime për dërgesat reale të tankeve moderne, ka thënë presidenti i këtij shteti Volodymyr Zelensky. Duke folur në fjalimin e tij të natës, udhëheqësi ukrainas tha: “Diskutimet duhet...

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Klan

Gjermania do të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë Gjithashtu SHBA-ja pritet të dërgojë tanket e veta “M1 Abrams” Vendimi është marrë dhe tani Gjermania ka vendosur të dërgojë tanket Leopard 2 në Ukrainë...

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Ina

Gjermania ka vendosur t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Der Spiegel, më 24 janar. Tanket...

SHBA mund të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë

para 2 jave - Desk.al

Shtetet e Bashkuara duket se po heqin dorë nga kundërshtimi i tyre për dërgimin e tankeve M1 Abrams në Ukrainë dhe një njoftim mund të vijë brenda kësaj jave, kanë thënë zyrtarët amerikanë për reuters....

“Gjermania pritet të dërgojë tanke ‘Leopard 2’ në Ukrainë”- Reuters: SHBA do të furnizojë Kievin me…

para 2 jave - Panorama

Gjermania do të dërgojë tanke ‘Leopard 2’ në Ukrainë si dhe do të lejojë vende të tjera sikurse Polonia, të bëjnë të njëjtën gjë, me synimin për të ndihmuar Kievin në luftën e tij kundër agresionit rus....

Mediat: Gjermania pritet të dërgojë tanke ‘Leopard 2’ në Ukrainë

para 2 jave - Zëri i Amerikës

Gjermania do të dërgojë tanke ‘Leopard 2’ në Ukrainë si dhe do të lejojë vende të tjera sikurse Polonia, të bëjnë të njëjtën gjë, me synimin për të ndihmuar Kievin në luftën e tij kundër agresionit rus....

Si mund të ri-eksportohen tanket gjermane, Leopard, në mënyrën e duhur

para 2 jave - Gazeta Tema

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan të furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman për mbrojtjen e saj kundër Rusisë. Por, Kancelari gjerman Olaf Scholz po ngurron deri më...

Sinjale lufte, ambasadrori rus largohet nga Estonia: Anglo-saksonët po e armatosin me armë më moderne

para 2 jave - Gazeta Tema

Ambasadori i Rusisë në Estoni, Vladimir Lipayev, ka deklaruar se Perëndimi, më saktë anglo-saksonët po armatosin vendet balltike me synim krijimin e pararojave të militarizuara përkundrejt Rusisë: " Estonia...

Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke Leopard

para 2 jave - Albeu

Sipas disa mediave, qeveria gjermane ka vendosur të dorëzojë tanke luftarake Leopard në Ukrainë. Agjencia gjermane e lajmeve Deutsche Presse-Agentur dhe kanali ntv u referohen burimeve të koalicionit....

Polonia pret leje nga Gjermania për dërgimin e “Leopardëve” në Ukrainë (VIDEO)

para 2 jave - Klan Kosova

Bombardimet ruse për të marr kontrollin e Bahkmut në zonën e Donjeck, kanë rrafshuar pothuajse të gjithë qytetin. Mungesa e municionit ka lënë Ukrainën mbrapa në betejë, teksa vendet perëndimore po bëhen...

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - GazetaBlic

Gjermania ka vendosur t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Zeri

Gjermania ka vendosur t'ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Kallxo

Gjermania ka vendosur t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

Tanket “Leopard 2” nesër në Ukrainë? Berlini i përgjigjet pozitivisht Polonisë

para 2 jave - Tetova Sot

Gjermania mund t’i japë miratimin Polonisë për të dërguar tanke “Leopard 2” në Ukrainë që nesër, raporton Bloomberg. “Gjermania pritet t’i japë Polonisë miratimin të mërkurën për të rieksportuar tanket...

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Evropa e Lirë

Gjermania ka vendosur t'ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

Gjermania miraton dorëzimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Bota Sot

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake “Leopard”, sipas burimeve qeveritare. Berlini u ka dhënë leje vendeve të tjera për të eksportuar tanke luftarake “Leopard”...

Media: Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke Leopard

para 2 jave - DW

Disa media raportojnë se vendimi në Berlin është marrë “Wall Street Journal” shkruan se presidenti Biden tani po anon drejt dërgimit të tankeve Abrams në Ukrainë. Sipas disa mediave, qeveria gjermane ka...

Gjermania do të autorizojë dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë

para 2 jave - Koha.net

Gjermania do të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, raporton Bloomberg të martën duke cituar burime të mirëinformuara. Udhëheqësit gjermanë pritet t'i japin Polonisë lejen për të...

Gjermania miraton dorëzimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - RTK

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me tanke luftarake “Leopard”, sipas burimeve qeveritare. Berlini u ka dhënë leje vendeve të tjera për të eksportuar tanke luftarake “Leopard”...

Shtohet trysnia ndaj Gjermanisë për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Bota Sot

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, tha të martën se nuk kishte përçarje midis vende aleate lidhur me dërgimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë, ndërsa theksoi se Berlini do të vepronte...

“Gjermania pritet të dërgojë tanke në Ukrainë”/ Reuters: SHBA do të furnizojë Kievin me…

para 2 jave - Java News

Gjermania do të dërgojë tanke ‘Leopard 2’ në Ukrainë si dhe do të lejojë vende të tjera sikurse Polonia, të bëjnë të njëjtën gjë, me synimin për të ndihmuar Kievin në luftën e tij kundër agresionit rus....

Kërkesa për të dërguar tanke në Ukrainë, Gjermania pranon kërkesën zyrtare të Polonisë

para 2 jave - Top Channel

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë. Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak i bëri thirrje palës gjermane që të bashkohet në koalicionin...

Media gjermane: Scholz ka vendosur, tanket Leopard do të dërgohen në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka vendosur të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe të lejojë vende të tjera si Polonia ta bëjnë këtë, ndërsa SHBA mund të furnizojë tanke Abrams, sipas gazetës gjermane...

Gjermania thotë “PO”, tanket Leopard do të dërgohen në Ukrainë

para 2 jave - ABC News

Pas një periudhe të gjatë hezitimi, qeveria gjermane më në fund vendosi t’i jepte Ukrainës tanke Leopard 2. Kancelari gjerman Olaf Scholz ka miratuar dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, duke lejuar...

Ukraina pret të marrë 100 tanke Leopard 2, nëse bie dakord Gjermania

para 2 jave - Telegrafi

Një total prej 12 vendesh kanë rënë dakord t’i japin Ukrainës rreth 100 tanke Leopard 2 nëse Gjermania e lejon një gjë të tillë pasi e ka të drejtën e licencës, ka thënë një zyrtar i lartë ukrainas për...

Kryeministri polak i kujton Gjermanisë gazin e blerë nga Rusia: Krijuat fonde për Kremlinin, tani dërgoni tanke në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Kryeministri i Polonisë i ka bërë thirrje Gjermanisë që të tregojë guzim dhe të lejojë vendin e tij të eksportojë 14 tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë. Mateusz Morawiecki i tha BBC-së se Gjermania kishte...

Tanket “Leopard 2” nesër në Ukrainë? Berlini i përgjigjet pozitivisht Polonisë

para 2 jave - Gazeta Express

Gjermania mund t’i japë miratimin Polonisë për të dërguar tanke “Leopard 2” në Ukrainë që nesër, raporton Bloomberg. “Gjermania pritet t’i japë Polonisë miratimin të mërkurën për të rieksportuar tanket...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj Leopard 2 të prodhimit gjerman,...

SHBA mund të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë

para 2 jave - Alsat-M

Shtetet e Bashkuara duket se po heqin dorë nga kundërshtimi i tyre për dërgimin e tankeve M1 Abrams në Ukrainë dhe një njoftim mund të vijë brenda kësaj jave, kanë thënë zyrtarët amerikanë për reuters....

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Infokusi

Gjermania ka vendosur t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

“Bloomberg News” raportoi se Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Alsat-M

Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj Leopard 2 të prodhimit gjerman, kanë thënë për median amerikane njerëz të njohur me këtë çështje. Ne kemi raportuar...

SHBA mund të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë

para 2 jave - Telegrafi

Shtetet e Bashkuara duket se po heqin dorë nga kundërshtimi i tyre për dërgimin e tankeve M1 Abrams në Ukrainë dhe një njoftim mund të vijë brenda kësaj jave, kanë thënë zyrtarët amerikanë për reuters....

Raportohet se Gjermania do t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard

para 2 jave - Arbresh

Gjermania ka vendosur t’ia dërgojë Ukrainës tanket Leopard 2, dhe do t’i lejojë edhe shtetet tjera, sikurse Polonia, të veprojnë njëjtë, ka raportuar revista gjermane, Spiegel, më 24 janar. Tanket Leopard...

SHBA mund të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë

para 2 jave - Bota Sot

Shtetet e Bashkuara duket se po heqin dorë nga kundërshtimi i tyre për dërgimin e tankeve M1 Abrams në Ukrainë dhe një njoftim mund të vijë brenda kësaj jave, kanë thënë zyrtarët amerikanë për reuters....

Shtohet trysnia ndaj Gjermanisë për dërgimin e tankeve në Ukrainë/ Stoltenberg: Në këtë moment kyç të luftës duhet…

para 2 jave - Panorama

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, tha të martën se nuk kishte përçarje midis vende aleate lidhur me dërgimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë, ndërsa theksoi se Berlini do të vepronte...

Ministrja gjermane thirrje perëndimit: Ne po luftojmë kundër Rusisë dhe jo mes nesh

para 2 jave - ABC News

Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Burbock, ka bërë thirrje për unitet mes aleatëve perëndimorë në mes të debatit mbi dërgesat e tankeve gjermane në Ukrainë. “Ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë dhe...

Shtohet trysnia ndaj Gjermanisë për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Vizion Plus

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, tha të martën se nuk kishte përçarje midis vende aleate lidhur me dërgimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë, ndërsa theksoi se Berlini do të vepronte...

Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke Leopard

para 2 jave - Insajderi.org

Sipas disa mediave, qeveria gjermane ka vendosur të dorëzojë tanke luftarake Leopard në Ukrainë. Agjencia gjermane e lajmeve Deutsche Presse-Agentur dhe kanali ntv u referohen burimeve të koalicionit....

Gjermania gati t’i hapë rrugë Polonisë për të dërguar tanke Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Gjermania mund t’i japë miratimin Polonisë që Varshava të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë sa më shpejt që të mërkurën, raporton Bloomberg. Burime të afërta folën për gazetën pasi Polonia paraqiti një...

BRUKSEL – Pistorius: Në pritje të një vendimi të shpejtë për dërgimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Shqipmedia

BRUKSEL, 24 janar /ATSH-DPA/- Ministri i sapoemëruar gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha sot se ai pret një vendim të menjëhershëm për dorëzimin e tankeve luftarake “Leopard”, në Ukrainë. “Unë pres...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - GazetaBlic

“Bloomberg News” raportoi se Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj...

Ministrja gjermane thirrje aleatëve perëndimorë: Ne po luftojmë kundër Rusisë dhe jo mes nesh

para 2 jave - ABC News

Ministrja e Jashtme gjermane, Analena Burbock, ka bërë thirrje për unitet mes aleatëve perëndimorë në mes të debatit mbi dërgesat e tankeve gjermane në Ukrainë. “Ne po bëjmë një luftë kundër Rusisë dhe...

Putini ripërsëriti mantrën kryesore të dezinformimit – Ukraina filloi luftën, ndërsa Rusia po lufton për paqe

para 2 jave - Portalb

Presidenti rus Vladimir Putin, duke folur në dy ngjarje të veçanta në Shën Petersburg, riaktualizoi dezinformimin kryesor të përhapur nga Moska si justifikim për agresionin e saj kundër Ukrainës që filloi...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

VARSHAVË – Polonia kërkon miratimin gjerman për të dërguar tanket ”Leopard 2” në Ukrainë

para 2 jave - Shqipmedia

VARSHAVË, 24 janar /ATSH-DPA/ – Polonia i ka kërkuar qeverisë gjermane leje për të eksportuar tanket e saj ”Leopard 2” të prodhimit gjerman në Ukrainë dhe i ka kërkuar Berlinit të dërgojë gjithashtu tanket,...

Media: Gjermania do ta furnizojë Ukrainën me tanke Leopard

para 2 jave - KosovaPress

Disa media raportojnë se vendimi në Berlin është marrë “Wall Street Journal” shkruan se presidenti Biden tani po anon drejt dërgimit të tankeve Abrams në Ukrainë. Sipas disa mediave, qeveria gjermane ka...

Polonia pret leje nga Gjermania për dërgimin e ‘Leopardëve’ në Ukrainë

para 2 jave - Epoka e Re

Bombardimet ruse për të marr kontrollin e Bahkmut në zonën e Donjeck, kanë rrafshuar pothuajse të gjithë qytetin. Mungesa e municionit ka lënë Ukrainën mbrapa në betejë, teksa vendet perëndimore po bëhen...

Zelensky zotohet për çrrënjosje të korrupsionit në Ukrainë

para 2 jave - Evropa e Lirë

Disa zyrtarë të lartë ukrainas dhanë dorëheqje ose u shkarkuan më 24 janar pasi presidenti Volodymyr Zelensky u zotua për çrrënjosje të korrupsionit nga administrata e tij, pas një skandali korrupsioni...

Lufta në hije e Joe Biden në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Nga Jon Sweet & Mark Toth “ Kyiv Post ” Përktheu: Alket Goce-AlbEu.com Në romanin e tij të vitit 1998 “Përplasja e mbretërve”, George RR Martin përshkruan shumë saktë hendekun që ekziston sot midis vendosmërisë...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Lufta midis planeve të paqes në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Tema

Thuajse në të gjitha luftërat, të gjithë konkurrentët deklarojnë se duan paqen dhe se janë të gatshëm të negociojnë. Të kuptohemi, duan paqen e tyre; atë që synojnë të imponojnë edhe me armë. E ka pohuar...

Jens Stoltenberg bën thirrje për më shumë armë për Ukrainën

para 2 jave - ABC News

“Në këtë moment shumë të rëndësishëm në luftë, ne duhet t’i ofrojmë Ukrainës sisteme më të rënda e dhe duhet ta bëjmë këtë më shpejt. Ne e diskutuam çështjen e tankeve të betejave. Konsultimet në mesin...

NATO: Aleatët së shpejti do të gjejnë zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Portalb

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, transmeton Radio Evropa e Lirë (REL) . “Në...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Infokusi

“Bloomberg News” raportoi se Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj...

NATO: Aleatët, zgjidhje për tanke në Ukrainë

para 2 jave - Alsat-M

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Polonia kërkesë zyrtare Gjermanisë për dërgimin e tankeve ‘Leopard’ në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Express

Gjermania ka pranuar kërkesën zyrtare të Polonisë për dërgimin e tankeve gjermane Leopard në Ukrainë, ka njoftuar sot ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak. Homologu gjerman Boris Pistorius ka...

NATO: Aleatët do të gjejnë zgjidhje së shpejti për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Polonia kërkon leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - RTK

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

NATO: Aleatët do të gjejnë zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - RTK

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. "Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Polonia i kërkon zyrtarisht leje Gjermanisë që t’i dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Koha.net

Polonia i ka kërkuar edhe zyrtarisht Gjermanisë që t’i japë leje për dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë. Çështja e dërgimit të këtyre tankeve në Ukrainë ka ngritur presionin mbi Berlinin për të marrë...

Tanket “Leopard 2” nesër në Ukrainë? Berlini i përgjigjet pozitivisht Polonisë

para 2 jave - Fakti Ditor

Gjermania mund t’i japë miratimin Polonisë për të dërguar tanke “Leopard 2” në Ukrainë që nesër, raporton Bloomberg. “Gjermania pritet t’i japë Polonisë miratimin të mërkurën për të rieksportuar tanket...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukra...

para 2 jave - BalkanWeb

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Express

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Klan

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Bota Sot

Polonia i ka bërë thirrje Gjermanisë që të miratojë planet e saj për të dërguar tanke “Leopard 2″ në Ukrainë. Varshava ka nevojë për lejen e Berlinit pasi tanket janë të prodhimit gjerman dhe nuk mund...

Polonia kërkesë zyrtare Gjermanisë për dërgimin e tankeve ‘Leopard’ në Ukrainë

para 2 jave - ABC News

Gjermania ka pranuar kërkesën zyrtare të Polonisë për dërgimin e tankeve gjermane Leopard në Ukrainë, ka njoftuar sot ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak. Homologu gjerman Boris Pistorius ka...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Vizion Plus

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - BalkanWeb

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Panorama

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Top Channel

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Zeri

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. "Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - MRT

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse... Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë...

Kërkesa për të dërguar tanke në Ukrainë, Gjermania pranon kërkesën zyrtare të Polonisë

para 2 jave - Pressonline

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë. Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak i bëri thirrje palës gjermane që të bashkohet në koalicionin...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Vizion Plus

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

Shtohet trysnia ndaj Gjermanisë për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Arbresh

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius, tha të martën se nuk kishte përçarje midis vende aleate lidhur me dërgimin e tankeve të rënda luftarake në Ukrainë, ndërsa theksoi se Berlini do të vepronte...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Zhurnal

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Gazeta Express

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Vizion Plus

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Evropa e Lirë

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

BERLIN – Stoltenberg: Rusia po planifikon ofensiva të reja, t’i sigurojmë Ukrainës armë të rënda

para 2 jave - Shqipmedia

BRUKSEL, 24 janar /ATSH-AA/ – Rusia po planifikon ofensiva të reja, ne duhet t’i sigurojmë Ukrainës armë të rënda, deklaroi nga Berlini shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg. ”Ukraina ka nevojë për tanke luftarake...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - ABC News

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Alsat-M

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për të dërguar tanket “Leopard 2” në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Express

Polonia ka kërkuar zyrtarisht transferimin e tankeve “Leopard 2” në Ukrainë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Mbrojtjes në vend, Mariusz Blaszczak të martën. “Gjermanët e kanë marrë tashmë kërkesën tonë...

Bombardimet ruse, Stoltenberg: Së shpejti do të gjejmë një zgjidhje për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Express

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se Aleanca së shpejti do të gjejë një zgjidhje në Ukrainë. Sipas Stoltenberg dërgimi i tankeve Leporad në Ukrainë do të jetë një mundësi...

Shefi i NATO-s i bën thirrje Gjermanisë dhe aleatëve për furnizim të Ukrainës me tanke luftarake

para 2 jave - Bota Sot

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Gjermanisë dhe aleatëve që t’i dorëzojnë Ukrainës tanke luftarake dhe sisteme të avancuara të armëve. “Në këtë moment të rëndësishëm të luftës, ne duhet...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Albeu

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Evropa e Lirë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. "Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj Leopard 2 të prodhimit gjerman,...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - RTK

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

Si të rieksportohen tanket gjermane?

para 2 jave - ABC News

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan ta furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Por, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka refuzuar deri...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Medial

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Polonia kërkesë zyrtare Gjermanisë për dërgimin e tankeve Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Telegrafi

Gjermania ka pranuar kërkesën zyrtare të Polonisë për dërgimin e tankeve gjermane Leopard në Ukrainë, ka njoftuar sot ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak, kurse homologu i tij gjerman Boris Pistorius...

Zelensky zotohet për çrrënjosje të korrupsionit në Ukrainë

para 2 jave - Lajm

Disa zyrtarë të lartë ukrainas dhanë dorëheqje ose u shkarkuan më 24 janar pasi presidenti Volodymyr Zelensky u zotua për çrrënjosje të korrupsionit nga administrata e tij, pas një skandali korrupsioni...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Lajm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Evropa e Lirë

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Panorama

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Indeks online

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për të dërguar tanket “Leopard 2” në Ukrainë

para 2 jave - MRT

Polonia ka kërkuar zyrtarisht transferimin e tankeve “Leopard 2” në Ukrainë.... Polonia ka kërkuar zyrtarisht transferimin e tankeve “Leopard 2” në Ukrainë. Lajmin e bëri të ditur ministri i Mbrojtjes...

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

“Bloomberg News” raportoi se Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë. Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj...

Si të rieksportohen tanket gjermane?

para 2 jave - Gazeta Express

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan ta furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Por, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka refuzuar deri...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - GazetaBlic

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Ministrja gjermane: Nuk do të bllokojmë vendet e tjera të dërgojnë tanket në Ukrainë

para 2 jave - TV21

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock, ka deklaruar se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonte tanke Leopard 2 në Ukrainë. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke...

Moska paralajmëron se dorëzimi gjerman i tankeve do të linte një gjurmë të pashlyeshme

para 2 jave - Bota Sot

Ndërsa Gjermania po mendon nëse do të dërgojë tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, Kremlini ka lëshuar një paralajmërim për Berlinin, përcjell Bota sot. Sky News pyeti se si do të ndryshojnë marrëdhëniet...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Lajmi.net

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Asselborn: Armiku nuk është Scholzi por Putini

para 2 jave - RTK

Në debatin e fortë në Gjermani për dërgimin e tankeve luftarake Leopard në Ukrainë, ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn mbron kancelarin gjerman, Scholz. Ministri i Jashtëm i Luksembburgut,...

Si të rieksportohen tanket gjermane?

para 2 jave - Kallxo

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan ta furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Por, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka refuzuar deri...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Infokusi

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Si të rieksportohen tanket gjermane?

para 2 jave - GazetaBlic

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan ta furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Por, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka refuzuar deri...

Si të rieksportohen tanket gjermane?

para 2 jave - Evropa e Lirë

Reuters Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan ta furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, për t’u mbrojtur kundër Rusisë. Por, kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka refuzuar...

Polonia i dërgon Gjermanisë kërkesën zyrtare për dërgimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - ABC News

Gjermania ka marrë tani kërkesën zyrtare të Polonisë për të dërguar tanke Leopard në Ukrainë, sipas një njoftimi të ministrit polak të mbrojtjes Mariusz Blaszczak, shkruan The Guardian. Zyrtarët ukrainas...

Kryeministri letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë do të përballemi me një problem të madh!

para 2 jave - MRT

Pasi Bashkimi Europian miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën... Pasi Bashkimi Europian miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa...

Asselborn: Armiku nuk është Scholzi, por Putini

para 2 jave - Gazeta Express

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka mbrojtur kancelarin gjerman, Olaf Scholz në debatin për dërgimin e tankeve luftarake gjermane në Ukrainë. “Armiku nuk është Scholzi, armiku quhet Putin....

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Top Channel

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Grupi gjerman i mbrojtjes mund t'i dorëzojë 139 tanke Leopard për Ukrainën

para 2 jave - Kallxo

Grupi gjerman i mbrojtjes Rheinmetall mund t’i dorëzojë 139 tanke luftarake Leopard në Ukrainë nëse kërkohet, ka deklaruar një zëdhënës i kompanisë për grupin mediatik RND. Gjermania është nën presion...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Infokusi

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Shefi i NATO-s i bën thirrje Gjermanisë dhe aleatëve për furnizim të Ukrainës me tanke luftarake

para 2 jave - Tetova Sot

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Gjermanisë dhe aleatëve që t’i dorëzojnë Ukrainës tanke luftarake dhe sisteme të avancuara të armëve. “Në këtë moment të rëndësishëm të luftës, ne duhet...

Shefi i NATO-s thirrje Gjermanisë dhe aleatëve për ta furnizuar Ukrainën me tanke luftarake

para 2 jave - Shenja

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Gjermanisë dhe aleatëve që t’i dorëzojnë Ukrainës tanke luftarake dhe sisteme të avancuara të armëve, raporton Anadolu Agency (AA). “Në këtë moment të rëndësishëm...

Polonia kërkesë zyrtare Gjermanisë për dërgimin e tankeve Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Shenja

Gjermania ka pranuar kërkesën zyrtare të Polonisë për dërgimin e tankeve gjermane Leopard në Ukrainë, ka njoftuar sot ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak, kurse homologu i tij gjerman Boris Pistorius...

Paralajmëron NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Metro

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Pse janë tanket kaq të rëndësishme për Ukrainën?

para 2 jave - InfoShqip

Në takimin e NATO-s në Ramstein të Gjermanisë, vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan një paketë të re ndihme ushtarake me vlerë 2.5 miliardë dollarë, e anëtarët e tjerë do të dërgojnë gjithashtu...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - FaxWeb

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

“Kush do ta ndalojë Rusinë?”/ Kryeministri letonez: Nëse Ukrain...

para 2 jave - BalkanWeb

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Kallxo

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Asselborn: “Armiku nuk është Scholzi, por Putini”

para 2 jave - GazetaBlic

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn ka mbrojtur kancelarin gjerman, Olaf Scholz në debatin për dërgimin e tankeve luftarake gjermane në Ukrainë. “Armiku nuk është Scholzi, armiku quhet Putin....

Polonia kërkon zyrtarisht leje nga Gjermania për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Arbresh

Polonia ka kërkuar zyrtarisht leje nga Gjermania për të transferuar tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë, tha më 24 janar ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Berlini ka marrë kërkesën e Varshavës,...

Zemërimi amerikan ndaj Berlinit

para 2 jave - Koha.net

Pak ditë pasi Rusia sulmoi Ukrainën (më 24 shkurt 2022), kancelari gjerman Olaf Scholz mbajti një fjalim të guximshëm në parlament. Ai tha se agresioni rus kundër Ukrainës shënon "një ndryshim epokash...

Çfarë fshihet pas refuzimit të Scholz për të dërguar “bishat” Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

“Ne bëjmë shumë, por me trajtimin e ngathët në fusha të caktuara kemi shkatërruar në masë të madhe reputacionin tonë.” Me këtë frazë, Anton Hofreiter, përgjegjës nga Partia e Gjelbër për çështjet e politikës...

Asselborn: "Armiku nuk është Scholzi por Putini"

para 2 jave - DW

Në debatin e fortë në Gjermani për dërgimin e tankeve luftarake Leopard në Ukrainë, ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Jean Asselborn mbron kancelarin gjerman, Scholz. Sipas NATO, nuk ka tensione me Gjermaninë...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - FaxWeb

Shtetet anëtare të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike...

NATO: Aleatët do të gjejnë zgjidhje së shpejti për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Vizion Plus

Bashkimi Europian sërish e ka shtuar ndihmën ushtarake për Ukrainën. Ministrat e Jashtëm të BE-së miratuan (23.01.2023) në Bruksel një ndihmë të mëtejshme prej 500 milionë eurosh, përmes së cilës do të...

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Klan

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - RTK

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Shefi i NATO-s i bën thirrje Gjermanisë dhe aleatëve për furnizim të Ukrainës me tanke luftarake – Klan Macedonia

para 2 jave - Revista

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Gjermanisë dhe aleatëve që t’i dorëzojnë Ukrainës tanke luftarake dhe sisteme të avancuara të armëve. “Në këtë moment të rëndësishëm të luftës, ne duhet...

BE rrit për 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - GazetaBlic

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

NATO: Aleatët do të gjejnë së shpejti zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Arbresh

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë një zgjidhje të shpejtë për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë. “Në këtë moment kyç të luftës, ne duhet të...

Si mund të ri-eksportohen tanket gjermane, Leopard, në Ukrainë

para 2 jave - RTK

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan të furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman për mbrojtjen e saj kundër Rusisë. Por, Kancelari gjerman Olaf Scholz po ngurron deri më...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Arbresh

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Estonia dhe Letonia kërkojnë largimin e ambasadorëve të Rusisë

para 2 jave - Pressonline

Shtetet anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian, Estonia dhe Letonia, kanë kërkuar largimin e ambasadorëve rusë nga shtetet përkatëse, pas njoftimit të Rusisë për ulje të marrëdhënieve diplomatike me...

Lufta në Ukrainë, Gjermania nuk do ta bllokojë Poloninë për eksportin e tankeve “Leopard 2”

para 2 jave - Tetova Sot

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock, ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonte tanket “Leopard 2” në Ukrainë. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Infokusi

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Polonia i dërgon Gjermanisë kërkesën zyrtare për dërgimin e tankeve “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Open-TV

Gjermania ka marrë tani kërkesën zyrtare të Polonisë për të dërguar tanke Leopard në Ukrainë, sipas një njoftimi të ministrit polak të mbrojtjes Mariusz Blaszczak, shkruan The Guardian. Zyrtarët ukrainas...

LIVE: Vjen paralajmërimi për shtetet e tjera/ Ja pse Ukraina duhet të jetë fituese në luftë – detajet e fundit!

para 2 jave - Bota Sot

24.01.2023 - 06:20 Kremlini i shqetësuar, instalohet sistem i mbrojtjes ajrore pranë rezidencës së preferuar të Putinit Një sistem i mbrojtjes ajrore është instaluar pranë një prej pallateve të preferuara...

Lufta në Ukrainë, Gjermania s’do ta bllokojë Poloninë për eksportin e tankeve Leopard 2

para 2 jave - KosovaPress

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonte tanke Leopard 2 në Ukrainë. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke të...

Lufta në Ukrainë, Gjermania s’do ta bllokojë Poloninë për eksportin e tankeve Leopard 2

para 2 jave - ATV Live

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonte atnke Leopard 2 në Ukrainë. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke të...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Pressonline

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Kryeministri Letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë të gjithë kanë një problem të madh

para 2 jave - Infokusi

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

Letonia do të ulë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë

para 2 jave - BalkanWeb

Letonia do të ulë nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Rusinë nga 24 shkurti, ka shkruar në Twitter ministri i Punëve të Jashtme të Letonisë, Edgars Rinkevics. “Për shkak të agresionit brutal të vazhdueshëm...

BE rrit me 500 milionë euro ndihmën ushtarake për Ukrainën

para 2 jave - Arbresh

Ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord për ndihma të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. Varshava do t’i kërkojë zyrtarisht Berlinit miratim për transferimin nga arsenali i saj i tankeve gjermane ‘Leoprad‘...

Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi

para 2 jave - Ditari.mk

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Gjermania sinjale për dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Klan

Gjermania sinjale për dërgimin e tankeve në Ukrainë Ministrja e Jashtme Anna Baerbock thotë se Berlini “nuk do të pengojë” dërgimin e tankeve Leopard 2 Mjekët duke evakuuar ushtarë të plagosur ukrainas...

Pse janë tanket kaq të rëndësishme për Ukrainën?

para 2 jave - Telegrafi

Në takimin e NATO-s në Ramstein të Gjermanisë, vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan një paketë të re ndihme ushtarake me vlerë 2.5 miliardë dollarë, e anëtarët e tjerë do të dërgojnë gjithashtu...

Si mund të ri-eksportohen tanket gjermane, Leopard, në mënyrën e duhur

para 2 jave - Bota Sot

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan të furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman për mbrojtjen e saj kundër Rusisë. Por, Kancelari gjerman Olaf Scholz po ngurron deri më...

Analiza/ Si mund të ri-eksportohen tanket gjermane, Leopard, në mënyrën e duhur

para 2 jave - Panorama

Polonia dhe disa vende të tjera kanë thënë se duan të furnizojnë Ukrainën me tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman për mbrojtjen e saj kundër Rusisë. Por, Kancelari gjerman Olaf Scholz po ngurron deri më...

Gjermania e Polonia u hapin rrugë tankeve drejt Ukrainës

para 2 jave - Koha.net

Polonia do t’i kërkojë Gjermanisë leje për dërgimin e tankeve “Leopard” Ukrainës, ka deklaruar të hënën kryeministri polak, Mateusz Morawiecki. Varshava po ndërton një koalicion shtetesh të gatshme për...

Kryeministri letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë të gjithë kanë një problem të madh

para 2 jave - ABC News

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

Kryeministri Letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë të gjithë kanë një problem të madh

para 2 jave - Top Channel

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

Borrell: Berlini nuk po bllokon eksportin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Gjermania nuk po bllokon rieksportin e tankeve Leopard në Ukrainë, ka thënë kryediplomati i BE-së. Qeveria e Kievit dëshiron që Leopard 2 i prodhimit gjerman, një nga tanket perëndimore më të përdorura,...

Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi

para 2 jave - Bild

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Rusia dëboi ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Portalb

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”, transmeton Radio Evropa e Lirë (REL) . Në një deklaratë, ministria e Jashtme...

Kremlini i shqetësuar, instalohet sistem i mbrojtjes ajrore pranë rezidencë...

para 2 jave - BalkanWeb

Një sistem i mbrojtjes ajrore është instaluar pranë një prej pallateve të preferuara të Presidentit Putin, ndërsa shqetësimet rriten në Kremlin për aftësinë e Ukrainës për të goditur objektiva thellë brenda...

Rusia dëbon nga vendi ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Klan

Margus Laidre ishte përfaqësues i Estonisë në Rusi që nga viti 2018, dhe më parë kishte punuar në Finlandë dhe MB. Rusia dëbon nga vendi ambasadorin e Estonisë Ambasadori i Estonisë në Rusi, Margus Laidre...

Polonia: Gjermania humbi shumë kohë për armatosjen e Ukrainës

para 2 jave - Koha.net

Polonia do t’i kërkojë Gjermanisë leje për dërgimin e tankeve “Leopard” Ukrainës, ka deklaruar të hënën kryeministri polak, Mateusz Morawiecki. Varshava po ndërton një koalicion shtetesh të gatshme për...

Putin mund të bjerë, por do të pasohet nga ultra-nacionalistët që do ta vazhdojnë luftën

para 2 jave - Albeu

Nga Gabriele Carrer “ Formiche.net ” Përktheu: Alket Goce-AlbEu.com John Bolton ka një karrierë të gjatë në administratat amerikane të udhëhequra nga republikanët, duke filluar me Ronald Reagan dhe vazhduar...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Gazeta Tema

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Gjermania ende nuk ka marrë kërkesa për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top Channel

Qeveria gjermane nuk ka marrë asnjë kërkesë për të autorizuar dërgimin e tankeve luftarake ‘Leopard’ nga aleatët e saj në Ukrainë. Kjo vjen pasi Polonia dhe vendet e tjera bëjnë presion që automjetet të...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Top Channel

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Kryeministri Letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë të gjithë kanë një problem të madh

para 2 jave - Shenja

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

“Ka shkatërruar qëllimisht marrëdhëniet”/ Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi

para 2 jave - Top Channel

Ministria e jashtme ruse deklaroi se Estonia ka shkatërruar qëllimisht marrëdhëniet me Moskën. Lëvizja e Rusisë kundër Laidre vjen pasi Estonia urdhëroi së fundmi zvogëlimin e madhësisë së ambasadës ruse...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë: Të largohet deri më 7 shkurt

para 2 jave - Panorama

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt, raporton BBC. Kremlini e ka akuzuar atë për “rusofobi”. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se...

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Top Channel

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për “rusofobi totale”. Të dyja...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Top Channel

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

BERLIN – Hebestreit: Qeveria do të ndjekë një proces të mirëpërcaktuar për eksportin e tankeve

para 2 jave - Shqipmedia

BERLIN, 23 janar /ATSH-DPA/- Qeveria gjermane tha se çdo shqyrtim i kërkesave për eksportin e tankeve të saj “Leopard” do të ndjekë procedurat e mirëpërcaktuar, pasi Polonia njoftoi synimin e saj për të...

Rusia urdhëron ambasadorin estonez që të largohet nga vendi

para 2 jave - Koha.net

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt, raporton BBC. Kremlini e ka akuzuar atë për “rusofobi”. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - RTK

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për "rusofobi". Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte "shkatërruar...

Dëboi ambasadorin e Estonisë, Talini i kundërpërgjigjet me të njëjtën moned...

para 2 jave - BalkanWeb

Pas vendimit të Rusisë për të dëbuar ambasadorin e Estonisë nga vendi, Talini i është përgjigjur duke bërë të njëjtën gjë. Estonia lajmëroi dëbimin e ambasadorit Rus në Talini, duke argumentuar se marrëdhëniet...

BE-ja i miratoi pako të re Ukrainës në vlerë prej 500 milionë eurove

para 2 jave - Koha.mk

Bashkimi Evropian sot i miratoi ndihmë shtesë ushtarake Ukrainës në vlerë prej 500 milionë eurove, derisa Berlini është nën presion të Kievit për t’i dërguar tanke gjermane “Leopard”. Mediumet britanike...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin e Berlinit

para 2 jave - Top Channel

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Akuzohet si rusofob, Kremlini dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Panorama

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Aleatët baltikë të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Kallxo

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për “rusofobi totale”. Të dyja...

Kryeministri Letonez: Nëse Ukraina nuk fiton, atëherë të gjithë kanë një problem të madh

para 2 jave - Pressonline

Pasi BE miratoi 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën, të gjithë sytë janë ende te Berlini, ndërsa presioni rritet për të furnizuar vendin me tanke Leopard të prodhimit gjerman. Polonia dhe Finlanda...

Kërcënon Rusia: Nëse Ukraina merr tanke do ta paguajë

para 2 jave - Alsat-M

Kremlini ka thënë se Ukraina do të përballet me pasojat nëse vendet e treta e furnizojnë atë me tanke. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi se debati i vazhdueshëm për dërgimin e tankeve Leopard...

Tensionim marrëdhëniesh, Rusia dhe Estonia dëbojnë ambasadorët e njëra-tjetrës nga vendet e tyre

para 2 jave - Telegrafi

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin e tij për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Bota Sot

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për "rusofobi totale". Të dyja...

Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi

para 2 jave - Evropa e Lirë

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për "rusofobi". Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte "shkatërruar...

Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi

para 2 jave - Vizion Plus

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Vendet baltike dëbojnë ambasadorët rusë: Mbështesim Ukrainën!

para 2 jave - Albeu

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për “rusofobi totale”. Të dyja...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Panorama

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Së shpejti dërgimi i tankeve luftarake ‘Leopard’ në Ukrainë?

para 2 jave - Shqipmedia

Pas debatit për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është shprehur, se Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve luftarake, Leopard nga shtete...

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Zëri i Amerikës

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për "rusofobi totale". Të dyja...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Zeri

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Lavrov: Perëndimi është thuajse në luftë reale me Rusinë

para 2 jave - Aktuale

“Perëndimi nuk është më i angazhuar në një luftë hibride me Rusinë. Por në fakt është i përfshirë në një luftë thuajse reale.” Kështu është shprehur të hënën ministri i Jashtëm i Rusisë. Marketing Reagimi...

Luftë diplomatike Rusi-Estoni, dy vendet dëbojnë ambasadorët

para 2 jave - Alsat-M

Autoritetet në Rusi kanë urdhëruar ambasadorin e Estonisë që të largohet nga vendi brenda datës 7 shkurt, pasi Kremlini e akuzoi shtetin baltik për “Rusofobi”. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Bota Sot

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Gjermania është e paralizuar nga pacifizmi

para 2 jave - Albeu

Nga Nigel Jones “ Spectator ” Përktheu: Alket Goce-AlbEu.com Ngurrimi i theksuar i Gjermanisë për të dërguar në Ukrainë tanket e saj më të mirë “Leopard 2” për ta ndihmuar Kievin të zmbrapsë pushtimin...

Drita jeshile e Gjermanisë për tanket Leopard! A do jenë pikë kthese në forcimin e Ukrainës?

para 2 jave - Gazeta Tema

Gjermania nuk do të pengojë dërgimin e tankeve luftarake Leopard drejt Ukrainës nga shtete të treta. Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock tha në një intervistë ne nëse i kërkohet një gjë e tillë,...

Rusia paralajmëron se ukrainasit do të paguajnë çmimin për tanket perëndimore

para 2 jave - Zeri

Kremlini ka paralajmëruar se populli i Ukrainës do të "paguajë çmimin" nëse Perëndimi vendos të dërgojë tanke për të mbështetur Kievin. Gjermania ka refuzuar me kokëfortësi të marrë një vendim pasi përballet...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - ABC News

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Ukraina ka nevojë për ‘disa qindra’ tanke për të rimarrë territorin – thotë shefi i shtabit të presidentit Zelensky

para 2 jave - Telegrafi

Ukraina ka nevojë për disa qindra tanke nga aleatët e saj perëndimorë për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, ka thënë shefi i shtabit të presidentit Volodymyr...

Armë drejt Ukrainës, Lavrov: Perëndimi është thuajse në luftë reale me Rusinë

para 2 jave - Shqipmedia

“Perëndimi nuk është më i angazhuar në një luftë hibride me Rusinë. Por në fakt është i përfshirë në një luftë thuajse reale.” Kështu është shprehur të hënën ministri i Jashtëm i Rusisë. Reagimi i Sergei...

Luftë diplomatike Rusi - Estoni, dy vendet dëbojnë ambasadorët

para 2 jave - Zeri

Autoritetet në Rusi kanë urdhëruar ambasadorin e Estonisë që të largohet nga vendi brenda datës 7 shkurt, pasi Kremlini e akuzoi shtetin baltik për “Rusofobi”. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme...

Polonia po përpiqet të ndërtojë koalicion mes shteteve për dërgimin e tankeve gjermane në Ukrainë

para 2 jave - Koha.net

Qeveria polake do të dërgojë tanke luftarake “Leopard 2” në Ukrainë nëse ajo arrin të ndërtojë “të paktën një koalicion të vogël shtetesh”, të cilat do të bëjnë të njëjtën gjë, ka thënë kryeministri Mateusz...

Gjermania s’e sheh problematike dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Koha.net

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock, deklaroi se ajo nuk do të ishte pengesë për Poloninë në dërgimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë, raportoi BBC-ja të hënën. Ajo theksoi se Polonia nuk ka...

Gjermania ende nuk ka marrë kërkesa për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Top24

Qeveria gjermane nuk ka marrë asnjë kërkesë për të autorizuar dërgimin e tankeve luftarake ‘Leopard’ nga aleatët e saj në Ukrainë. Kjo vjen pasi Polonia dhe vendet e tjera bëjnë presion që automjetet të...

Kërcënon Rusia: Nëse Ukraina merr tanke do ta paguajë

para 2 jave - Tetova Sot

Kremlini ka thënë se Ukraina do të përballet me pasojat nëse vendet e treta e furnizojnë atë me tanke. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi se debati i vazhdueshëm për dërgimin e tankeve Leopard...

Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi! Çfarë e shkaktoi vendimin

para 2 jave - Panorama

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, Ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë, u urdhrua të largohej deri më 7 shkurt

para 2 jave - Zeri

Rusia ka dëbuar ambasadorin e Estonisë, sipas një deklarate të ministrisë së Jashtme ruse. Ambasadori i Estonisë Margus Laidre u urdhrua të largohej nga vendi deri më 7 shkurt. Ministria tha se vendimi...

Kërcënon Rusia: Nëse Ukraina merr tanke do ta paguajë

para 2 jave - Top24

Kremlini ka thënë se Ukraina do të përballet me pasojat nëse vendet e treta e furnizojnë atë me tanke. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi se debati i vazhdueshëm për dërgimin e tankeve Leopard...

MOSKË – Rusia urdhëron ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi

para 2 jave - Shqipmedia

MOSKË, 23 janar /ATSH-DPA/ – Rusia ka urdhëruar ambasadorin e Estonisë të largohet nga vendi. ”Ambasadori i Republikës së Estonisë duhet të largohet nga Federata Ruse më 7 shkurt”, deklaroi Ministria e...

Luftë diplomatike Rusi-Estoni, dy vendet dëbojnë ambasadorët

para 2 jave - Gazeta Tema

Autoritetet në Rusi kanë urdhëruar ambasadorin e Estonisë që të largohet nga vendi brenda datës 7 shkurt, pasi Kremlini e akuzoi shtetin baltik për “Rusofobi”. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme...

Rusia e dëbon ambasadorin e këtij shteti

para 2 jave - Gazeta Metro

Rusia ka dëbuar ambasadorin e Estonisë dhe misioni diplomatik i vendit do të drejtohet nga një i ngarkuar me punë, tha të hënën ministria e Jashtme ruse. Ambasadori i Estonisë Margus Laidre u urdhërua...

Gjermania ende nuk ka marrë kërkesa për të dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Pressonline

Qeveria gjermane nuk ka marrë asnjë kërkesë për të autorizuar dërgimin e tankeve luftarake ‘Leopard’ nga aleatët e saj në Ukrainë. Kjo vjen pasi Polonia dhe vendet e tjera bëjnë presion që automjetet të...

Paralajmërimi i Rusisë: Nëse Perëndimi furnizon me tanke Kievin, ukrainasit do të vuajnë

para 2 jave - Ina

Ukrainasit janë ata që do të vuajnë nëse Perëndimi dërgon tanke në mbështetje të Kievit, tha në një deklaratë ditën e sotme Kremlini, pasi pyetjes nëse Berlini do të japë leje për dërgimin e tankeve Leopard...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë, u urdhërua të largohej deri më 7 shkurt

para 2 jave - ABC News

Rusia ka dëbuar ambasadorin e Estonisë, sipas një deklaratë të ministrisë së Jashtme ruse. Ambasadori i Estonisë Margus Laidre u urdhërua të largohej nga vendi deri më 7 shkurt. Ministria tha se vendimi...

Rusia konflikt me Estoninë, Moska i kërkon ambasadorit estonez të largohet nga vendi

para 2 jave - MRT

Rusia shpalli dëbimin nga vendi të ambasadorit të estonisë duke e akuzuar vendin anëtar të NATO-s dhe BE-së për qëndrim arsmiqësor.... Rusia ka nisur konfliktin diplomatik me vendin anëtar të NATO-s dhe...

Rusia dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - FaxWeb

Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi deri më 7 shkurt pasi Kremlini akuzoi vendin për “rusofobi”. Në një deklaratë, ministria e Jashtme ruse tha se Estonia kishte “shkatërruar...

FOKUS – Baerbock: Gjermania e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke ”Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - Shqipmedia

BERLIN, 23 janar /ATSH-ANSA/ – Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke ”Leopard” në Ukrainë, deklaroi ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock. ”Gjermania nuk do ta kundërshtojë...

Rusia kërcënon Perëndimin: Nëse furnizoni me tanke Kievin, ukrainasit do të vuajnë

para 2 jave - Gazeta Tema

Ukrainasit janë ata që do të vuajnë nëse Perëndimi dërgon tanke në mbështetje të Kievit, tha në një deklaratë ditën e sotme Kremlini, pasi pyetjes nëse Berlini do të japë leje për dërgimin e tankeve Leopard...

Kërcënon Rusia: Nëse Ukraina merr tanke do ta paguajë

para 2 jave - Lajm

Kremlini ka thënë se Ukraina do të përballet me pasojat nëse vendet e treta e furnizojnë atë me tanke. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi se debati i vazhdueshëm për dërgimin e tankeve Leopard...

“Ka shkatërruar qëllimisht marrëdhëniet”/ Ambasadori i Estonisë në Rusi është urdhëruar të largohet nga vendi

para 2 jave - Pressonline

Ministria e jashtme ruse deklaroi se Estonia ka shkatërruar qëllimisht marrëdhëniet me Moskën. Lëvizja e Rusisë kundër Laidre vjen pasi Estonia urdhëroi së fundmi zvogëlimin e madhësisë së ambasadës ruse...

Sistemi gjerman i mbrojtjes ajrore IRIS-T rrëzoi të gjitha objektivat gjatë përdorimit të parë në Ukrainë

para 2 jave - Telegrafi

Sistemi i mbrojtjes ajrore IRIS-T i prodhimit gjerman rrëzoi me sukses të gjitha objektivat “në ardhje” gjatë përdorimit të parë operacional të armëve nga Ukraina. Kështu, siç shkruajnë mediat ukrainase,...

Rusia e dëbon ambasadorin e Estonisë

para 2 jave - Bota Sot

Rusia ka dëbuar ambasadorin e Estonisë dhe misioni diplomatik i vendit do të drejtohet nga një i ngarkuar me punë, tha të hënën ministria e Jashtme ruse, raporton Associated Press. Ambasadori i Estonisë...

Polonia gati të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, Gjermania: Ne nuk do ta pengojmë

para 2 jave - Panorama

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock, ka deklaruar se “nuk do e pengojë” Poloninë nëse dëshiron të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë. Kievi i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke...

Paralajmërimi i Rusisë: Nëse Perëndimi furnizon me tanke Kievin, ukrainasit do të vuajnë

para 2 jave - ABC News

Ukrainasit janë ata që do të vuajnë nëse Perëndimi dërgon tanke në mbështetje të Kievit, tha në një deklaratë ditën e sotme Kremlini, pasi pyetjes nëse Berlini do të japë leje për dërgimin e tankeve Leopard...

Pse Gjermania është nën presion për të dërguar tanke në Ukrainë?

para 2 jave - Kallxo

Rezultati i shtytjes në rritje të Ukrainës për tanket e betejës perëndimore varet kryesisht nga Gjermania. Për muaj të tërë, Kievi u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të dërgojnë tanke luftarake për ta...

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - FaxWeb

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për “rusofobi totale”. Të dyja...

Ukraina lufton për të gjithë ne, Evropa sot po ashtu duhet ta luftojë Putinin

para 2 jave - Telegrafi

Nga: Simon Tisdall / The Guardian Përkthimi: Telegrafi.com Evropa duhet të luftojë. Ndërgjegjësimi ka qenë i ngadalshëm. Por, pothuajse një vit pasi Rusia pushtoi Ukrainën, shumica e qeverive perëndimore...

Gjermania sinjalizon “dritë jeshile” që Polonia t’i dërgojë tanke Leopard Ukrainës

para 2 jave - Koha.mk

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, deklaroi se nëse Polonia dëshiron të dërgojë tanke gjermane “Leopard” në Ukrainë, vendi i saj nuk do të kundërshtojë, transmeton Anadolu Agency (AA)....

Aleatet baltike të NATO-s dhe Rusia ulin nivelin e marrëdhënieve diplomatike

para 2 jave - Arbresh

Estonia dhe Letonia u thanë ambasadorëve rusë të largoheshin nga vendet e tyre pasi Moska tha se po ul nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Estoninë, duke e akuzuar atë për “rusofobi totale”. Të dyja...

Tërhiqet Gjermania: Nuk do të bllokojmë eksportin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Express

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonin tanke Leopard 2 në Ukrainë, shkruan BBC . Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë...

Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve në Ukrainë

para 2 jave - Klan

Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve në Ukrainë Ka disa ditë që Gjermania debaton për dërgimin e tankeve luftarake Leopard në Ukrainë. Në një intervistë në televizionin francez, ministrja e...

Gjermania jep “dritë jeshile”, ministrja: Nuk do të bllokojmë eksportin e tankeve “Leopard 2” në Ukrainë

para 2 jave - Albeu

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock. Megjithatë ajo tha se Polonia nuk kishte...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Pressonline

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin e Berlinit

para 2 jave - Pressonline

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Polonia mund t’i dërgojë tanke gjermane Ukrainës edhe pa miratimin zyrtar të Berlinit

para 2 jave - Arbresh

Kryeministri polak, Mateush Morawiecki tha se miratimi i Berlinit për dërgimin e tankeve gjermane, Leopard 2 në Ukrainë është i një rëndësie dytësore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre nuk arritën...

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin?

para 2 jave - Ina

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit. Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore...

Së shpejti dërgimi i tankeve luftarake në Ukrainë?

para 2 jave - RTK

Pas debatit për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është shprehur, se Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve luftarake, Leopard nga shtete...

Gjermania është bërë një pengesë në zemër të Evropës

para 2 jave - Kallxo

Olaf Scholz, në realitet nuk dëshiron t’i dërgojë Ukrainës tanke luftarake. Ky është thelbi i politikës së Gjermanisë për eksportet e armëve, sapo të thjeshtësohen arsyetimet e dobëta. Një nga më të fundit...

Gjermania ‘zhbllokon’ tanket: S’pengojmë dërgimin e ‘Leopard 2’ nga vende të tjera

para 2 jave - Shenja

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock ka deklaruar se nuk do ta pengojë Poloninë, nëse kjo e fundit dëshiron të dërgojë tanke të tipit “Leopard 2” në Ukrainë. Kievi zyrtar i ka bërë disa...

Luftë diplomatike Rusi-Estoni, dy vendet dëbojnë ambasadorët

para 2 jave - Epoka e Re

Autoritetet në Rusi kanë urdhëruar ambasadorin e Estonisë që të largohet nga vendi brenda datës 7 shkurt, pasi Kremlini e akuzoi shtetin baltik për “Rusofobi”. Në një deklaratë zyrtare, Ministria e Jashtme...

Gjermania i jep “leje” Polonisë t’i dërgojë “Leopardët” në Ukrainë

para 2 jave - Zhurnal

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë. Sipas...

Gjermania jep ditë jeshile që Polonia të dërgojë tanket “Leopard” në Ukrainë

para 2 jave - TV21

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë Sipas...

“Leopardi” drejt Ukrainës/ Gjermania për dërgimin e tankeve në frontin e luftës

para 2 jave - Vizion Plus

Gjermania i dha leje Polonisë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin nëse Varshava bën një kërkesë të tillë. Lajmin e bëri të ditur ministrja e jashtme gjermane....

Armë drejt Ukrainës, Lavrov: Perëndimi është thuajse në luftë reale me Rusinë

para 2 jave - Arbresh

“Perëndimi nuk është më i angazhuar në një luftë hibride me Rusinë. Por në fakt është i përfshirë në një luftë thuajse reale.” Kështu është shprehur të hënën ministri i Jashtëm i Rusisë. Reagimi i Sergei...

Së shpejti dërgimi i tankeve luftarake në Ukrainë?

para 2 jave - Koha.mk

Pas debatit për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është shprehur, se Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve luftarake, Leopard nga shtete...

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin?

para 2 jave - Gazeta Express

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit. Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore...

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin?

para 2 jave - Gazeta Tema

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit. Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore...

Drita e gjelbër e Gjermanisë për tanket Leopard dhe rëndësia e tyre në arenën e luftës: A do jenë pikë kthese në forcimin e Ukrainës?

para 2 jave - Gazeta Metro

Gjermania jep dritën jeshile për furnizimin e Kievit me tanke Leopard, përmes vendeve të tjera. Tanket që janë shumë më të forta se ato sovjektike, pritet të dërgohen fillimisht nga Polonia. Ndërkohë Kremlni...

Gjermania i jep “leje” Polonisë t’i dërgojë “Leopardët” në Ukrainë

para 2 jave - Alsat-M

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë. Sipas...

Tanket “Leopard” do të dërgohen në Kiev, Gjermania autorizon Poloninë për dërgesën

para 2 jave - Ina

Gjermania ka deklaruar se nuk do të pengojë Poloninë nëse dëshiron të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, tha ministrja e jashtme e Gjermanisë, duke sinjalizuar një përparim të mundshëm për Ukrainën ndërsa...

Sistemi gjerman i mbrojtjes ajrore IRIS-T rrëzoi të gjitha objektivat gjatë përdorimit të parë në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Metro

Sistemi i mbrojtjes ajrore IRIS-T i prodhimit gjerman rrëzoi me sukses të gjitha objektivat “në ardhje” gjatë përdorimit të parë operacional të armëve nga Ukraina. Kështu, siç shkruajnë mediat ukrainase,...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Top Channel

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Gjermania nuk ka asnjë justifikim për të mos dërguar tanke në Ukrainë

para 2 jave - Kallxo

Kur një njeri bie në një gropë, këshilla më e mirë për të do të ishte të ndalojë së gërmuari. Kur një kancelar gjerman bie në një gropë, përkundrazi, ai duket se mendon se është detyrë e tij t’i qortojë...

Inteligjenca amerikane: Vladimir Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - Reporteri

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Portalb

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2, transmeton REL . Baerbock deklaroi...

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin?

para 2 jave - ABC News

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit. Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore...

Mos iu frikësoni rënies së Putinit

para 2 jave - Kallxo

Fitore për Ukrainën, Demokraci për Rusinë! Regjimi i presidentit rus Vladimir Putin po jeton në një kohë të huazuar. Vala e historisë po kthehet dhe gjithçka, duke filluar nga progresi i Ukrainës në fushëbetejë,...

Gjermania i jep “leje” Polonisë t’i dërgojë “Leopardët” në Ukrainë

para 2 jave - Shenja

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë. Sipas...

Paralajmërimi i Rusisë: Nëse Perëndimi furnizon me tanke Kievin, ukrainasit do të vuajnë

para 2 jave - Arbresh

Ukrainasit janë ata që do të vuajnë nëse Perëndimi dërgon tanke në mbështetje të Kievit, tha në një deklaratë ditën e sotme Kremlini, pasi pyetjes nëse Berlini do të japë leje për dërgimin e tankeve Leopard...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Alsat-M

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Një lajm i mirë për Kievin, Gjermania gati të lejojë Poloninë dhe vendet e tjera të dërgojnë tanke Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Telegrafi

Ndoshta lajmi më i madh në ditët e fundit rreth përpjekjeve të vazhdueshme të Ukrainës për t’u mbrojtur kundër Rusisë ka qenë çështja e dërgimit të tankeve të prodhimit gjerman në Kiev. Dhe ndonëse nuk...

Inteligjenca amerikane: Vladimir Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - Gazeta Express

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Tanket “Leopard” do të dërgohen në Kiev, Gjermania autorizon Poloninë për dërgesën

para 2 jave - ABC News

Gjermania ka deklaruar se nuk do të pengojë Poloninë nëse dëshiron të dërgojë tanke Leopard 2 në Ukrainë, tha ministrja e jashtme e Gjermanisë, duke sinjalizuar një përparim të mundshëm për Ukrainën ndërsa...

Ministri i Jashtëm gjerman: Gjermania nuk do ta 'pengojë' Poloninë që të dërgojë tanke Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Kallxo

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev. Zyrtarët perëndimorë pohuan se...

Britania: Ukraina duhet të marrë tanke të prodhimit gjerman

para 2 jave - Klan

Britania: Ukraina duhet të marrë tanke të prodhimit gjerman Britania thotë se duhet një marrëveshje ndërkombëtare për t’i siguruar Ukrainës tanke të prodhimit gjerman, të cilat Kievi i konsideron si mjaft...

Inteligjenca amerikane: Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - Bota Sot

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Rusia kërcënon serish Ukrainën

para 2 jave - Epoka e Re

Kremlini ka thënë se Ukraina do të përballet me pasojat nëse vendet e treta e furnizojnë atë me tanke. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov paralajmëroi se debati i vazhdueshëm për dërgimin e tankeve Leopard...

Inteligjenca amerikane: Vladimir Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - GazetaBlic

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Së shpejti dërgimi i tankeve luftarake në Ukrainë?

para 2 jave - Bota Sot

Pas debatit për dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është shprehur, se Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve luftarake, Leopard nga shtete...

Mbështetja e Ukrainës është e vetmja anë e drejtë e historisë

para 2 jave - Koha.net

Është gabim të thuhet se morali nuk ka vend në politikë. Sado që politika udhëhiqet kryesisht nga interesat, megjithatë ajo nuk është tërësisht e zhveshur nga normat morale. Dhe shpesh janë pikërisht këto...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Vizion Plus

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t'i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Evropa e Lirë

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t'i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t`i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - RTK

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t`i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Tërhiqet Gjermania: Nuk do të bllokojmë eksportin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë

para 2 jave - Gazeta Metro

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Anna Baerbock ka thënë se ajo “nuk do të pengonte” Poloninë nëse do të dërgonin tanke Leopard 2 në Ukrainë. Ukraina i ka bërë thirrje Perëndimit që të sigurojë tanke të...

Gjermania nuk do të bllokojë dërgimin e tankeve në Ukrainë – Klan Macedonia

para 2 jave - Revista

Ka disa ditë që Gjermania debaton për dërgimin e tankeve luftarake Leopard në Ukrainë. Në një intervistë në televizionin francez, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock u shpreh se Gjermania nuk...

Ministri gjerman i Mbrojtjes: “Së shpejti” do të merret vendimi për dorëzimin e tankeve

para 2 jave - Bota Sot

Ministri gjerman i mbrojtjes Boris Pistorius ka thënë se një vendim në lidhje me dërgimin e tankeve të prodhimit gjerman në Ukrainë do të merret së shpejti, në çdo mënyrë që të shkojë. Ai tha se qeveria...

LIVE: Lufta në Ukrainë, ja vendi i cili i dërgoi tanket ushtrisë ukrainase, Gjermania e "pa vendosur"

para 2 jave - Bota Sot

23.01.2023 - 06:51 Maroku i ofron tanke Ukrainës Sipas faqes së lajmeve Menadefense, rreth 20 tanke T-72B, të cilat po modernizoheshin në Republikën Çeke, u dërguan në Ukrainë një javë më parë. Vendimi...

Gjermania "nuk do të pengonte" nëse Polonia vendos të dërgojë tanke të prodhimit gjerman në Ukrainë

para 2 jave - Bota Sot

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock i tha transmetuesit francez LCI se Gjermania nuk do të pengonte nëse Polonia vendos të dërgojë tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë. Duke folur përmes një...

Gjermania i jep “leje” Polonisë t’i dërgojë “Leopardët” në Ukrainë

para 2 jave - Lajm

Gjermania është e gatshme të autorizojë Poloninë të dërgojë tanke “Leopard” të prodhimit gjerman në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të luftojë pushtimin rus nëse Varshava bën një kërkesë të tillë. Sipas...

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin

para 2 jave - Gazeta Metro

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit. Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore...

Një lajm i mirë për Kievin, Gjermania gati të lejojë Poloninë dhe vendet e tjera të dërgojnë tanke Leopard në Ukrainë

para 2 jave - FaxWeb

Ndoshta lajmi më i madh në ditët e fundit rreth përpjekjeve të vazhdueshme të Ukrainës për t’u mbrojtur kundër Rusisë ka qenë çështja e dërgimit të tankeve të prodhimit gjerman në Kiev. Dhe ndonëse nuk...

Britania: Ukraina duhet të marrë tanke të prodhimit gjerman

para 2 jave - Infokusi

Britania thotë se duhet një marrëveshje ndërkombëtare për t’i siguruar Ukrainës tanke të prodhimit gjerman, të cilat Kievi i konsideron si mjaft të rëndësishme në luftën kundër Rusisë. Por ministri i Jashtëm...

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Pressonline

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Inteligjenca amerikane: Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - Gazeta Metro

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t’i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Desk.al

Foto: Reuters Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi...

Inteligjenca amerikane: Putini ka humbur në Ukrainë të gjithë ushtrinë e mbledhur para 24 shkurtit

para 2 jave - Ekonomia Online

Gjenerali i ushtrisë amerikane Mark Mili pranoi se trupat ruse kishin humbur tashmë “një sasi të madhe njerëzish”. Ai nuk ka specifikuar shifrën e saktë, por ka kujtuar se tashmë janë “mbi 100 mijë persona”....

Baerbock: Gjermania nuk do ta pengojë Poloninë që t`i japë Ukrainës tanke

para 2 jave - Arbresh

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, tha se qeveria gjermane nuk do të kundërshtojë nëse Polonia vendos t`i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2. Baerbock deklaroi se Polonia nuk...

Pse Gjermania duhet të dërgojë tanket Leopard në Ukrainë?!

para 2 jave - Top Channel

Qeveria gjermane e shtyu vendimin për dorëzimin e tankeve luftarake Leopard. Edhe pas takimit në Ramstein, qeveria federale nuk dha dritën e gjelbër. Për çfarë pret Gjermania, pyet Christoph Hasselbach....

Pse Gjermania duhet t’i dërgojë tanket Leopard në Ukrainë?

para 2 jave - Telegrafi

E pranoj, e kam ndryshuar mendimin. Për një kohë të gjatë e kuptoja shumë mirë hezitimin e kancelarit Scholz për të mos dërguar armë të rënda në Ukrainë. Dhe, mund ta kuptoj shumë mirë shqetësimin, se...

Pse Gjermania heziton të dërgojë tanket e saj “shpëtimtare” për Ukrainën

para 2 jave - Gazeta Tema

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se ka pasur një “diskutim të sinqertë” me homologun e tij gjerman për tanket gjermane “Leopard 2”, të cilat Kievi po i kërkon urgjentisht për t’u përballur me armaturën...

Kievi i zhgënjyer me hezitimin e Gjermanisë për të dërguar tanket Leopard në Ukrainë

para 2 jave - Indeks online

Zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës, Andriy Melnyk, është shprehur i zhgënjyer për pavendosmërinë e Gjermanisë nëse do të dërgojë tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë. Melnyk e quajti mungesën e veprimit...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK