Shkalla e suksesit 100%: Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërron të gjithë 36 dronët rusë Shahed brenda natës

para 2 dite - Reporteri

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërroi të gjithë 36 dronët sulmues Shahed të prodhuar nga Irani që Rusia nisi në Ukrainë natën e 24–25 majit. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka...

Zëdhënësi rus jep paralajmërimin e forte: Vendet perëndimore janë përfshirë në luftë

para 2 dite - Bota Sot

Rusia vijon kërcënimet për perëndimit, duke pretenduar se armë të prodhuara në SHBA, janë përdorur nga Ukrainë për të sulmuar zonat ruse. Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov ka thënë...

Rusia e Bjellorusia konkretizojnë marrëveshjen bërthamore

para 2 dite - Klan

Rusia e Bjellorusia konkretizojnë marrëveshjen bërthamore SHBA-ja e dënoi marrëveshjen, ende asnjë ndryshim apo lëvizje të armëve bërthamore Plani i presidentit Putin për të vendosur armë bërthamore taktike...

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërron të gjithë 36 dronët rusë Shahed brenda natës

para 2 dite - Bota Sot

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërroi të gjithë 36 dronët sulmues Shahed të prodhuar nga Irani që Rusia nisi në Ukrainë natën e 24–25 majit. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka...

Rusia e Bjellorusia konkretizojnë marrëveshjen bërthamore

para 2 dite - Klan Macedonia

SHBA-ja e dënoi marrëveshjen, ende asnjë ndryshim apo lëvizje të armëve bërthamore Plani i presidentit Putin për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi u konkretizua të enjten. “Perëndimi në...

Rusia bën hapa përpara në planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

para 2 dite - Bota Sot

Rusia ka avancuar planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, duke nënshkruar një marrëveshje të enjten për të lehtësuar ngritjen e një “baze” të posaçme në vendin fqinj. Sipas...

Ukraina e bën Putinin shënjestër: Pa vrarë atë, s’mbaron lufta!

para 2 dite - Java News

Rusia po dërgon armë bërthamore në Bjellorusi. Ministri i mbrojtjes, Sergei Shoigu, firmosi një pakt me homologun nga Minsku, Viktor Khrenin, lidhur me këtë zhvillim. Marrëveshja përshkruan procedurën...

Rusia e Bjellorusia konkretizojnë marrëveshjen bërthamore – Klan Macedonia

para 2 dite - Revista

SHBA-ja e dënoi marrëveshjen, ende asnjë ndryshim apo lëvizje të armëve bërthamore Plani i presidentit Putin për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi u konkretizua të enjten. “Perëndimi në...

Moska dhe Minsku nënshkruajnë marrëveshje për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

para 2 dite - Shenja

Ministrat e Mbrojtjes së Rusisë dhe Bjellorusisë, Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin nënshkruan sot një dokument për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi, transmeton Anadolu. Shoigu i cili ndodhet...

Rusia ka filluar transferimin e armëve bërthamore në Bjellorusi

para 3 dite - RTV 21

Sipas kreut të shtetit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, Rusia ka filluar transferimin e armëve bërthamore në Bjellorusi. “Transferimi i agjentëve të luftës bërthamore (…) tashmë ka filluar,” u përgjigj...

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërron të gjithë 36 dronët rusë Shahed brenda natës

para 2 dite - Periskopi

Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërron të gjithë 36 dronët rusë Shahed brenda natës 25 May, 23:48 Mbrojtja ajrore e Ukrainës shkatërroi të gjithë 36 dronët sulmues Shahed të prodhuar nga Irani që Rusia...

Rusia vazhdon me planin e dislokimit të armëve taktike bërthamore në Bjellorusi

para 2 dite - Gazeta Metro

Rusia ka vazhduar më tej me planin e lëvizjes së armatimit bërthamor në Bjellorusi e sipas liderit të këtij shteti kokat e raketave tashmë janë në transportim e sipër. Kjo është dislokimi i parë i bombave...

Vendosja e armëve bërthamore nga Rusia në Bjellorusi, Lukashenko: Ka fillua...

para 3 dite - BalkanWeb

Rusia ka filluar tashmë transferimin e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, sipas liderit bjellorus, Alexander Lukashenko. Njoftimi vjen pak kohë më parë se vendet deklaruan një marrëveshje për vendosjen...

Marrëveshja dypalëshe, Lukashenko: Ka nisur transferimi i armëve bërthamore taktike nga Rusia për në Bjellorusi

para 3 dite - Panorama

Pas arritjes së marrëveshjes mes dy vendeve, ka nisur transferimi i armëve bërthamore taktike nga Rusia për në Bjellorusi. Sipas mediave të huaja , lajmin e ka bërë të ditur presidenti i Bjellorusisë,...

Rusia po bën plane për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

para 2 dite - Shqip

Rusia ka avancuar planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, duke nënshkruar një marrëveshje të enjten për të lehtësuar ngritjen e një “baze” të posaçme në vendin fqinj. Plani...

SHBA “tradhton” Zelenskyn? “Sulmin me dronë në Kremlin e bëri Ukraina”

para 3 dite - Top Channel

Agjencitë amerikane të inteligjencës besojnë se sulmi me dron në Kremlin këtë muaj mund të jetë orkestruar nga “spiunë” ukrainas apo shërbimet sekrete ushtarake të Kievit. New York Times shkruan se ai...

Inteligjenca amerikane dyshon se ukrainasit qëndrojnë pas sulmit me dron nd...

para 3 dite - BalkanWeb

Zyrtarët amerikanë besojnë se sulmi me dron në Kremlin në fillim të këtij muaji është kryer nga një prej njësive speciale ushtarake ose të inteligjencës të Ukrainës, raporton New York Times. Ishte vetëm...

Inteligjenca amerikane dyshon se ukrainasit qëndrojnë pas sulmit me dron ndaj Kremlinit

para 3 dite - Syri

Zyrtarët amerikanë besojnë se sulmi me dron në Kremlin në fillim të këtij muaji është kryer nga një prej njësive speciale ushtarake ose të inteligjencës të Ukrainës, raporton New York Times. Ishte vetëm...

Nënshkruhet marrëveshja, Rusia vendos armë bërthamore në Bjellorusi

para 3 dite - Koha.net

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë nënshkruan të enjten një dokument për vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në Bjellorusi, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS. “Moska...

Kremlini thotë se Ukraina qëndron pas sulmeve me dronë të 3 majit në Moskë

para 3 dite - Klan Kosova

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Rusia e dinte “menjëherë se regjimi i Kievit” qëndronte pas sulmit me dron të nisur kundër Kremlinit më 3 maj. Duke folur me gazetarët të enjten, Peskov...

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

para 3 dite - Alsat-M

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi. Lajmin e bënë të ditur Ministritë e Mbrojtjes të të dyja vendeve. Në një takim dypalësh në kryeqytetin...

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

para 3 dite - Klan Kosova

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi, thonë deklaratat nga ministritë e mbrojtjes të të dyja vendeve, raporton CNN, transmeton Klan Kosova....

Kremlini thotë se Ukraina qëndron pas sulmeve me dronë të 3 majit në Moskë

para 3 dite - GazetaBlic

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Rusia e dinte “menjëherë se regjimi i Kievit” qëndronte pas sulmit me dron të nisur kundër Kremlinit më 3 maj. Duke folur me gazetarët të enjten, Peskov...

Ministri rus i Mbrojtjes: Bjellorusia, aleat besnik i Rusisë përballë shteteve perëndimore

para 3 dite - Gazeta Tema

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu deklaroi se Bjellorusia mbetet një aleat besnik dhe partner i besueshëm i Rusisë, përballë shteteve perëndimore. Gjatë një vizite në kryeqytetin e Bjellorusisë,...

SHBA dyshon se Ukraina mund të ketë qenë pas sulmit me dron në Kremlin

para 3 dite - Top Channel

Agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se një sulm me dron në Kremlin këtë muaj ka të ngjarë të ishte orkestruar nga spiunët ukrainas ose inteligjenca ushtarake. Përmes një artikulli, e përditshmja...

Ministri rus i Mbrojtjes: Bjellorusia, aleat besnik i Rusisë përballë shteteve perëndimore

para 3 dite - ABC News

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu deklaroi se Bjellorusia mbetet një aleat besnik dhe partner i besueshëm i Rusisë, përballë shteteve perëndimore. Gjatë një vizite në kryeqytetin e Bjellorusisë,...

SHBA dyshon se Ukraina mund të ketë qenë pas sulmit me dron në Kremlin

para 3 dite - Top Channel

Agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se një sulm me dron në Kremlin këtë muaj ka të ngjarë të ishte orkestruar nga spiunët ukrainas ose inteligjenca ushtarake. Përmes një artikulli, e përditshmja...

Zelensky: Rusia i rrëzoi 36 dronë sulmues në Ukrainë

para 3 dite - Klan Kosova

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi Rusinë për “terrorizimin” e ukrainasve. Ai në rrjete sociale tha se Moska rrëzoi 36 dronë sulmues të prodhuar nga Irani. “Armiku vazhdoi të terrorizojë...

Mbrojtja ajrore e Kievit zmbraps sulmin me dron gjatë natës

para 3 dite - RTSH

Mbrojtja ajrore e Ukrainës zmbrapsi një tjetër sulm me dron gjatë natës në Kiev, thanë zyrtarët ukrainas, njofton Deutsche Welle . Forcat ruse kryen sulme me dronë gjatë natës në Kiev, thanë zyrtarët të...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Syri

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Inteligjenca ruse pretendon se ata penguan dy sulme të Ukrainës në stacionet e energjisë bërthamore

para 3 dite - Klan Kosova

Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) tha se ka arrestuar dy persona në lidhje me sulmet e parandaluara në termocentralet bërthamore ruse në fillim të këtij muaji, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve...

Zelensky: Rusia i rrëzoi 36 dronë sulmues në Ukrainë

para 3 dite - Bota Sot

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi Rusinë për “terrorizimin” e ukrainasve. Ai në rrjete sociale tha se Moska rrëzoi 36 dronë sulmues të prodhuar nga Irani. “Armiku vazhdoi të terrorizojë...

Inteligjenca ruse pretendon se ata penguan dy sulme të Ukrainës në stacionet e energjisë bërthamore

para 3 dite - Bota Sot

Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) tha se ka arrestuar dy persona në lidhje me sulmet e parandaluara në termocentralet bërthamore ruse në fillim të këtij muaji, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve...

SHBA dyshon se Ukraina qëndron pas sulmit me dron në Kremlin

para 3 dite - Gazeta Metro

Sipas disa dokumenteve ne agjencitë e inteligjencës amerikane, prapa sulmit me dron në godinën e Kremlinit në fillim të muajit është njëra nga sektorët e specializuar ushtarak të Ukrainës, transmeton Gazeta...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Zhurnal

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Sulmi në Belgorod, “trailer” i kundërofensivës

para 3 dite - Gazeta Express

Nëse qëllimi i sulmit të kësaj jave në Belgorod ishte të tërhiqte vëmendjen nga rënia e Bakhmutit, atëherë ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Beteja njëvjeçare për qytetin, e cila shkaktoi mijëra viktima,...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Bota Sot

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Zeri

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - ABC News

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Përgjimet/ ‘Sulmi me dron në Kremlin mund të jetë bërë nga Kievi’

para 3 dite - Syri

Inteligjenca amerikane beson se sulmi me dron që iu bë Kremlinit më herët gjatë këtij muaji mund të jetë orkestruar nga “spiunë” ukrainas apo inteligjenca ushtarake. Sipas asaj që raporton New York Times...

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Syri.net Kosova

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Evropa e Lirë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës (UDCG), i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën...

Ukraina thotë se Rusia ka dështuar me sulmet e reja me dronë

para 3 dite - Klan Kosova

Mbrojtja ajrore e Ukrainës zmbrapsi të 36 dronët e lëshuar nga Rusia gjatë natës në qytete të shumta duke përfshirë Kievin, thanë autoritetet ukrainase të enjten. “Nuk ishte një natë e lehtë. Ndërsa armiku...

Moska dhe Minsku nënshkruajnë marrëveshje për vendosjen e armëve taktike në Bjellorusi

para 3 dite - Bota Sot

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë nënshkruan sot një dokument për vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në Bjellorusi, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS. Madje mediat...

Moska dhe Minsku nënshkruajnë marrëveshje për vendosjen e armëve taktike në Bjellorusi

para 3 dite - ABC News

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë nënshkruan sot një dokument për vendosjen e armëve bërthamore taktike ruse në Bjellorusi, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS. Madje mediat...

Sulmi me dron në Kremlin, New York Times: U nis nga Ukraina, e paqartë nëse Zelensky ka dijeni

para 3 dite - Albeu

Sulmi i këtij muaji me dron kundër Kremlinit ka të ngjarë të ishte orkestruar nga një prej forcave speciale të Ukrainës ose shërbimi i saj i inteligjencës, kanë vlerësuar agjencitë e inteligjencës amerikane,...

Rusia sulmon Kievin gjatë natës/ Ukraina: Zmbrapsëm 36 sulme me dronë

para 3 dite - Vizion Plus

Sulmi rus vijon në Ukrainë, ndërsa kjo e fundit përforcon mbrojtjen e saj ndaj armikut. Në një përditësim të fundit, Ukraina pretendon se Kievi është sulmuar me të paktën 36 dronë rusë gjatë natës. Megjithatë,...

Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

para 3 dite - Zeri

Gjatë mbrëmjes së kaluar, ushtria ruse sulmoi përsëri Kievin nga ajri. Më herët, armiku përdori dronët Shahed. Sulmi ishte masiv dhe u zhvillua në disa valë. Sipas kreut të administratës ushtarake të qytetit...

SHBA: Ukraina qëndron pas sulmit me dron në Kremlin

para 3 dite - ABC News

Sulmi i këtij muaji me dron kundër Kremlinit ka të ngjarë të jetë organizuar nga forcat speciale të Ukrainës ose shërbimi i saj i inteligjencës, sipas inteligjencës amerikane, raporton The New York Times....

Gjashtë dronë u rrëzuan gjatë natës në të gjithë Krimenë

para 3 dite - ABC News

Guvernatori i Krimesë i instaluar nga Rusia thotë se gjashtë dronë u rrëzuan në të gjithë rajonin gjatë natës. Sergei Aksyonov tha në një postim në Telegram se nuk kishte viktima, shkruan Sky News . Ai...

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

para 3 dite - Almakos

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi, thonë deklaratat nga ministritë e mbrojtjes të të dyja vendeve, raporton CNN, transmeton Klan Kosova....

SHBA dyshon se Ukraina mund të ketë qenë pas sulmit me dron në Kremlin

para 3 dite - Infokusi

Agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se një sulm me dron në Kremlin këtë muaj ka të ngjarë të ishte orkestruar nga spiunët ukrainas ose inteligjenca ushtarake. Përmes një artikulli, e përditshmja...

Rusët nuk ndalen, raportohet për shpërthime gjatë natës në Ukrainë

para 3 dite - ABC News

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

para 3 dite - Ekonomia Online

Moska dhe Minsku kanë nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve taktike bërthamore në Bjellorusi, thonë deklaratat nga ministritë e mbrojtjes të të dyja vendeve, raporton CNN, transmeton Klan Kosova....

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Indeks online

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Inteligjenca amerikane: Sulmi me dron në Kremlin mund të jetë bërë nga Kievi

para 3 dite - Java News

Inteligjenca amerikane beson se sulmi me dron që iu bë Kremlinit më herët gjatë këtij muaji mund të jetë orkestruar nga “spiunë” ukrainas apo inteligjenca ushtarake. Sipas asaj që raporton New York Times...

“Kërcënojnë” rebelët rusë pas sulmit në Belgorod thonë “do të na shihni përsëri”

para 3 dite - Bota Sot

Komandanti rus i një milicie që kreu një bastisje në një rajon kufitar rus këtë javë tha të mërkurën se grupi i tij së shpejti do të nisë më shumë inkursione në territorin rus, përcjell Bota sot. Denis...

Zelensky: Rusia i rrëzoi 36 dronë sulmues në Ukrainë

para 3 dite - Almakos

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi Rusinë për “terrorizimin” e ukrainasve. Ai në rrjete sociale tha se Moska rrëzoi 36 dronë sulmues të prodhuar nga Irani. “Armiku vazhdoi të terrorizojë...

Shërbimet sekrete ruse: Në maj parandaluam sabotimin e dy termocentraleve bërthamore në Kiev

para 3 dite - Lexo

Shërbimi sekret rus, FSB , parandaloi një përpjekje për bojkot kundër dy centraleve bërthamore të planifikuara nga shërbimet speciale të Ukrainës në fillim të majit. Kjo u njoftua nga FSB sipas raporteve nga agjencia Tass .

Aksioni në Belgorod: Kush janë luftëtarët që depërtuan në Rusi nga Ukraina?

para 3 dite - Bota Sot

Luftëtarët e përshkruar nga Kremlini si “diversantë” kanë kaluar kufirin nga Ukraina në rajonin e Belgorodit duke nxitur një operacion “kundër-terrorizmi” rus. Pas dy ditë luftimesh, Rusia thotë se rrethoi...

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Java News

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Ukraina thotë se Rusia ka dështuar me sulmet e reja me dronë

para 3 dite - Tetova Sot

Mbrojtja ajrore e Ukrainës zmbrapsi të 36 dronët e lëshuar nga Rusia gjatë natës në qytete të shumta duke përfshirë Kievin, thanë autoritetet ukrainase të enjten. “Nuk ishte një natë e lehtë. Ndërsa armiku...

Sulmi i ri rus me dron në Kiev, mbrojtja kundërajrore ukrainase i neutralizon të gjitha fluturaket pa pilot

para 3 dite - Lajm

Gjatë mbrëmjes së kaluar, ushtria ruse sulmoi përsëri Kievin nga ajri. Më herët, armiku përdori dronët Shahed. Sulmi ishte masiv dhe u zhvillua në disa valë. Sipas kreut të administratës ushtarake të qytetit...

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Shenja

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Aleatët diskutojnë ndihma të reja për Ukrainën, Rusia intensifikon sulmet

para 3 dite - Euronews

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbajë një takim virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës, i cili përbëhet nga dhjetëra vende që kanë mbështetur Kievin në luftën e tij kundër...

Rusia sulmon Kievin gjatë natës/ Ukraina: Zmbrapsëm 36 sulme me dronë

para 3 dite - Almakos

Sulmi rus vijon në Ukrainë, ndërsa kjo e fundit përforcon mbrojtjen e saj ndaj armikut. Në një përditësim të fundit, Ukraina pretendon se Kievi është sulmuar me të paktën 36 dronë rusë gjatë natës. Megjithatë,...

Rusia sulmon Kievin gjatë natës/ Ukraina: Zmbrapsëm 36 sulme me dronë

para 3 dite - TvNews

Sulmi rus vijon në Ukrainë, ndërsa kjo e fundit përforcon mbrojtjen e saj ndaj armikut. Në një përditësim të fundit, Ukraina pretendon se Kievi është sulmuar me të paktën 36 dronë rusë gjatë natës. Megjithatë,...

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Bota Press

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

para 3 dite - Arbresh

Shpërthime janë dëgjuar gjatë natës në kryeqytetin Kiev dhe në katër rajone të tjera të Ukrainës, Kharkiv, Lviv, Rivne dhe Khmelnytskyi. Sipas zyrtarëve ukrainas, forcat ruse kryen sulme me dronë, duke...

Gjashtë drone luftarake u rrëzuan në Krime, raporton shefi i mbështetur nga Rusia

para 3 dite - FaxWeb

Kreu i administratës së Krimesë, i mbështetur nga Rusia, tha të enjten se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar gjashtë dronë gjatë natës në zona të ndryshme të rajonit. Nuk pati viktima, tha Sergei Aksyonov...

Rusia e kërcënon Ukrainën me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj inkursioneve

para 3 dite - Syri.net Kosova

Rusia e ka kërcënuar Kievin me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj të gjitha inkursioneve të ardhshme pasi Moska vendosi avionë dhe artileri këtë javë për të luftuar një grup të armatosur që...

Inteligjenca amerikane: Një grup ukrainas mund ta ketë bërë sulmin me dron në Kremlin

para 3 dite - Klan Kosova

Zyrtarët amerikanë po e shqyrtojnë mundësinë që një grup ukrainas të jetë pas sulmit me dron në Kremlin që ndodhi më 3 maj. Sipas raporteve të inteligjencës amerikane, ndonëse nuk ka ndonjë epilog, ata...

Rusia kërcënon me hakmarrje për bombardimin e territorit të saj

para 3 dite - Koha.net

(BBC) - Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka premtuar “reagim të ashpër” ndaj sulmeve matanë kufirit nga Ukraina. Ai ka komentuar të mërkurën pasi Moska ka deklaruar se ka shmangur një sulm në rajonin...

Rusia e kërcënon Ukrainën me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj inkursioneve

para 3 dite - Klan Kosova

Rusia e ka kërcënuar Kievin me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj të gjitha inkursioneve të ardhshme pasi Moska vendosi avionë dhe artileri këtë javë për të luftuar një grup të armatosur që...

Rusia e kërcënon Ukrainën me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj inkursioneve

para 3 dite - Bota Sot

Rusia e ka kërcënuar Kievin me një përgjigje “jashtëzakonisht të ashpër” ndaj të gjitha inkursioneve të ardhshme pasi Moska vendosi avionë dhe artileri këtë javë për të luftuar një grup të armatosur që...

“Partizanët” rus flasin për gazetarët e huaj, tregojnë hapat e radhës kundër Putin

para 4 dite - TV21

Luftëtarët e dy grupeve që morën përgjegjësinë për sulmin e armatosur në territorin rus të Belgorodit “Korpusi Vullnetar Rus” dhe “Legjioni i Lirisë së Rusisë” mbajtën konferencën e parë për shtyp në një...

“Partizanët” rus flasin për gazetarët e huaj, tregojnë hapat e radhës kundër Putin

para 3 dite - Gazeta Tema

Luftëtarët e dy grupeve që morën përgjegjësinë për sulmin e armatosur në territorin rus të Belgorodit “Korpusi Vullnetar Rus” dhe “Legjioni i Lirisë së Rusisë” mbajtën konferencën e parë për shtyp në një...

Rusia: Që nga fillimi i luftës janë trajnuar mbi 120 mijë ushtarë

para 4 dite - Alsat-M

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, njoftoi se mbi 120 mijë ushtarë rusë janë trajnuar që nga fillimi i “operacionit special ushtarak” kundër Ukrainës. Shoigu bëri deklarata lidhur me luftën Rusi-Ukrainë...

Sulmi i pretenduar në territorin rus, Shtëpia e Bardhë do të shqyrtojë nëse janë përdorur automjetet amerikane në Belgorod

para 4 dite - Panorama

Pretendimet se automjetet amerikane janë përdorur në një sulm në rajonin Belgorod të Rusisë do të hetohen nga zyrtarët amerikanë, sipas Shtëpisë së Bardhë. Sipas mediave të huaja , Uashingtoni ka ofruar...

Rusia: Që nga fillimi i luftës janë trajnuar mbi 120 mijë ushtarë

para 4 dite - Syri.net Kosova

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, njoftoi se mbi 120 mijë ushtarë rusë janë trajnuar që nga fillimi i “operacionit special ushtarak” kundër Ukrainës. Shoigu bëri deklarata lidhur me luftën Rusi-Ukrainë...

Putini thotë se Ukraina ende merr para për transitin e energjisë ruse

para 4 dite - Klan Kosova

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Ukraina po merr ende tarifa transiti për dërgesat e energjisë ruse edhe pse Kievi e ka quajtur Rusinë një “agresor”. Sipas një raportimi të Reuters, Putini tha...

Rusia: Që nga fillimi i luftës janë trajnuar mbi 120 mijë ushtarë

para 4 dite - Syri

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, njoftoi se mbi 120 mijë ushtarë rusë janë trajnuar që nga fillimi i “operacionit special ushtarak” kundër Ukrainës. Shoigu bëri deklarata lidhur me luftën Rusi-Ukrainë...

Rusia: Që nga fillimi i luftës janë trajnuar mbi 120 mijë ushtarë

para 4 dite - ABC News

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, njoftoi se mbi 120 mijë ushtarë rusë janë trajnuar që nga fillimi i “operacionit special ushtarak” kundër Ukrainës. Shoigu bëri deklarata lidhur me luftën Rusi-Ukrainë...

Moska paralajmëron reagim të ashpër ndaj sulmeve të mëtejshme në territorin e saj

para 4 dite - ABC News

Ministri rus i Mbrojtjes deklaroi se Moska do të reagojë “jashtëzakonisht ashpër” ndaj sulmeve të mëtejshme nga luftëtarët që hyjnë në territorin e saj nga Ukraina. Sergei Shoigu u tha zyrtarëve të ministrisë...

Lufta në Ukrainë, ShBA-ja distancohet nga inkursioni i Belgorodit në Rusi

para 4 dite - Bota Sot

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë distancuar nga një inkursion në Rusi – për të cilin Moska thotë se përfundoi me humbjen e kryengritësve të armatosur që hynë nga Ukraina. Pjesë të rajonit kufitar të...

Rusia thotë se ka rrëzuar dronë në rajonin kufitar ardhur nga territori i Ukrainës

para 4 dite - Syri.net Kosova

Forcat ruse rrëzuan “një numër të madh” dronësh në rajonin jugor të Belgorodit të Rusisë, tha një zyrtar vendor të mërkurën, një ditë pasi Moska njoftoi se forcat e saj mposhtën një sulm ndërkufitar në...

Rusët rrëzojnë numër të madh dronësh në Belgorod

para 4 dite - Bota Sot

Forcat ruse kanë rrëzuar "një numër të madh" dronësh në rajonin jugor të Belgorodit, ka pohuar një zyrtar lokal. Dronët u kapën gjatë natës, tha guvernatori Vyacheslav Gladkov në një postim në Telegram....

SHBA distancohet nga sulmi në Belgorod

para 4 dite - RTK

SHBA është distancuar nga sulmi i papritur i së hënës në rajonin kufitar të Belgordit, brenda territorit të Rusisë, duke sqaruar se e njëjta nuk inkurajoi apo mundësoi sulme brenda territorit rus. Mirëpo,...

Inkursioni i Belgorodit sfidë për Moskën, Kievin dhe aleatët perëndimorë

para 4 dite - Top Channel

Gjeneralmajori britanik Rupert Jones thotë se edhe pse ka ende një “shkallë konfuzioni” për inkursionin në Belgorod, ai paraqet sfida të ndryshme për Rusinë, Ukrainën dhe aleatët perëndimorë. Për Sky News,...

Rusia e shokuar/ Ukraina po përdor taktikat e Putinit kundër Kremlinit

para 4 dite - Syri

Nga Julian Roepcke, BILD Ishte një operacion i vogël ushtarak- por me një efekt të madh shokues për Rusinë! Të hënën, deri në 100 militantë rusë dhe bjellorusë me dhjetë automjete të blinduara Humvee dhe...

Rusia thotë se ka rrëzuar dronë në rajonin kufitar ardhur nga territori i Ukrainës

para 4 dite - Syri

Forcat ruse rrëzuan “një numër të madh” dronësh në rajonin jugor të Belgorodit të Rusisë, tha një zyrtar vendor të mërkurën, një ditë pasi Moska njoftoi se forcat e saj mposhtën një sulm ndërkufitar në...

Sulmi në Belgorod ishte një operacion i suksesshëm nga Ukraina

para 4 dite - ABC News

Nëse qëllimi i sulmit të kësaj jave në Belgorod ishte të tërhiqte vëmendjen nga rënia e Bakhmutit, atëherë ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Beteja njëvjeçare për qytetin, e cila shkaktoi mijëra viktima,...

Sulmi në Belgorod ishte një operacion i suksesshëm nga Ukraina

para 4 dite - Syri

Nëse qëllimi i sulmit të kësaj jave në Belgorod ishte të tërhiqte vëmendjen nga rënia e Bakhmutit, atëherë ishte një sukses i jashtëzakonshëm. Beteja njëvjeçare për qytetin, e cila shkaktoi mijëra viktima,...

Lëvizjet e fundit para kundërofensivës, si lufta po futet brenda Rusisë

para 4 dite - Gazeta Express

Nga Marsela Shytia Kievi mohon vazhdimisht se ka nisur kundërofensiva pranverore e shumëpritur. Megjithatë, duket se tani lufta e tyre është futur brenda Rusisë, dhe këtë nuk dihet si do të mund ta mohojë....

Gurvenatori rus: 9 të plagosur nga sulmet me dron në Belgorod

para 4 dite - Syri

Nëntë persona u shtruan në spital pas sulmeve me dronë në rajonin jugperëndimor të Belgorodit të Rusisë gjatë natës, tha guvernatori i saj të mërkurën – një ditë pasi një grup rusësh anti-Putin pretenduan...

Bombardime në Kherson, të paktën dy viktima

para 4 dite - Top Channel

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Kherson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Rusia: Nëntë të plagosur nga sulmet me dron në Belgorod

para 4 dite - Vizion Plus

Autoritetet ruse raportojnë për nëntë të plagosur nga incidentet në Belogrod të Rusisë gjatë natës. “Nëntë persona u shtruan në spital pas sulmeve me dronë në rajonin jugperëndimor të Belgorodit të Rusisë...

Pse Putini do ta heqë qafe Lukashenkon?

para 4 dite - Koha.mk

Pse do të dëshironte presidenti Putin të ndërmerrte hapin dramatik të aneksimit zyrtar të Bjellorusisë? Në shkurt të këtij viti u shfaqën dyshimet e para. Një dokument i zbuluar nga Drejtoria e Kremlinit...

Lufta po futet brenda Rusisë

para 4 dite - Koha.mk

Veprime të tilla përçarëse në Belgorod e detyrojnë Moskën të forcojë garnizonet ushtarake brenda territorit të saj dhe përgjatë zonave të tjera kufitare me Ukrainën. Rezultati do të ishte shpërqendrimi...

The Guardian: Putin në prag të arrestimit, roli i SHBA-së

para 4 dite - Gazeta Express

Një fushatë e re që bën thirrje që presidenti rus, Vladimir Putin, të gjykohet për krime lufte, përfaqëson një përshkallëzim të kërkesës për drejtësi për popullin e Ukrainës. Tashmë 2 milionë njerëz kanë...

Sulmet me dron në Belgorod, 9 të plagosur

para 4 dite - ABC News

Nëntë persona kanë mbetur të plagosur pas sulmeve me dron në rajonin jugperëndimor të Belgorod të Rusisë gjatë natës, tha guvernatori i saj të mërkurën, një ditë pasi një grup rusësh anti-Putin pretenduan...

SHBA-ja distancohet nga sulmi i papritur në Belgorod të Rusisë

para 4 dite - Koha.net

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë distancuar nga sulmi i papritur në Rusi – për të cilin Moska thotë se përfundoi me humbjen e kryengritësve të armatosur që hynë nga Ukraina, shkruan BBC. Pjesë të rajonit...

Lufta në Ukrainë: SHBA distancohet nga sulmi i Belgorodit në Rusi

para 4 dite - Syri.net Kosova

SHBA është distancuar nga një inkursion në Rusi – për të cilin Moska thotë se përfundoi me humbjen e kryengritësve të armatosur që hynë nga Ukraina. Pjesë të rajonit kufitar të Belgorodit u sulmuan të...

Bombardime në Kherson, të paktën dy viktima

para 4 dite - MRT

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Kherson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas.... Të paktën dy civilë u vranë dhe tre...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - Gazeta Express

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Për herë të parë që nga 1945, Rusia pushtohet nga një forcë e jashtme

para 4 dite - Gazeta Express

Ministria ruse e mbrojtjes tha se një “njësi e formacionit nacionalist ukrainas” pushtoi territorin e saj dhe ishte përgjegjëse për granatimet e forta në postbllokun Kozinka dhe pjesë të tjera të zonës...

Lufta në Ukrainë: SHBA distancohet nga sulmi i Belgorodit në Rusi

para 4 dite - Klan Kosova

SHBA është distancuar nga një inkursion në Rusi – për të cilin Moska thotë se përfundoi me humbjen e kryengritësve të armatosur që hynë nga Ukraina. Pjesë të rajonit kufitar të Belgorodit u sulmuan të...

Putin në prag të arrestimit, roli i SHBA-së

para 4 dite - Albeu

Nga Gordon Brown “ The Guardian ” Përktheu: Alket Goce-AlbEu.com Një fushatë e re që bën thirrje që presidenti rus, Vladimir Putin, të gjykohet për krime lufte, përfaqëson një përshkallëzim të kërkesës...

Rusia akuzon Uashingtonin për përfshirje në luftë: Në Bolgorod u përdorën armët amerikane. Reagon SHBA

para 4 dite - Java News

Shtetet e Bashkuara e distancuan veten nga aksioni i armatosur në Rusi, që sipas Moskës u mbyll me mundjen e atyre që i quajti sabotator ukrainas. Pjesë të rajonit kufitar të Bolgorod u vunë në shënjestër...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - RTK

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Rusët anti-Putin thonë se qëllimi i tyre është “çlirimi i plotë i Rusisë”

para 4 dite - Klan Kosova

Një grup rus anti-Putin, për të cilin thuhet se ka kaluar kufirin nga Ukraina dhe ka sulmuar rajonin rus të Belgorodit, ka thënë se qëllimi i tij është “çlirimi i plotë i Rusisë”. Legjioni i Lirisë për...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - Kallxo

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - Bota Sot

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - Evropa e Lirë

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

SHBA thotë se nuk është përfshirë në sulmin ndërkufitar në Rusi

para 4 dite - Syri

Uashingtoni ka këmbëngulur se nuk "inkurajon apo mundëson sulme brenda Rusisë", pasi rajoni kufitar i Belgorod u sulmua të hënën. Megjithëse Kievi e ka mohuar përfshirjen, sulmi dyditor - të cilin Moska...

Lufta në Ukrainë: SHBA distancohet nga sulmi i Belgorodit në Rusi

para 4 dite - GazetaBlic

SHBA është distancuar nga një inkursion në Rusi – për të cilin Moska thotë se përfundoi me humbjen e kryengritësve të armatosur që hynë nga Ukraina. Pjesë të rajonit kufitar të Belgorodit u sulmuan të...

SHBA distancohet nga kryengritësit rus në rajonin e Belgorodit

para 4 dite - Gazeta Metro

SHBA ka distancuar veten nga kryengritësit në Rusi të cilët kanë hyrë brenda territorit rus nga Ukraina. Moska ka thënë se i ka mposhtur këto trupa, transmeton Gazeta Metro. Kalimi i kryengritësve rus...

SHBA mohon përfshirjen në sulmet në Belgorod të Rusisë

para 4 dite - ABC News

SHBA ka hedhur poshtë deklaratat se ka nxitur apo marrë pjesë në sulmin në Rusi. Pjesë të rajonit kufitar të Belgorodit u sulmuan të hënën, në një nga bastisjet më të mëdha ndërkufitare që kur Rusia pushtoi...

Kremlini: Rusia do t’i arrijë të gjitha qëllimet e saj në Ukrainë me “çdo mjet”

para 4 dite - ABC News

Rusia do t’i arrijë të gjitha qëllimet që ka vendosur në Ukrainë, qoftë përmes asaj që udhëheqja e saj politike e quan “operacion special ushtarak” ose me ndonjë mjet tjetër, përsëriti zëdhënësi i Kremlinit...

Rusia: Nëntë të plagosur nga sulmet me dron në Belgorod

para 4 dite - TvNews

Autoritetet ruse raportojnë për nëntë të plagosur nga incidentet në Belogrod të Rusisë gjatë natës. “Nëntë persona u shtruan në spital pas sulmeve me dronë në rajonin jugperëndimor të Belgorodit të Rusisë...

Partizanët shtojnë sulmet brenda Rusisë – Klan Macedonia

para 4 dite - Revista

Forca te armatosura të mbështetura nga Ukraina morën kontrollin e disa qyteteve në rajonin kufitar GAZETAR: LEFTION PERISTERI Luftimet e partizanëve rusë në rajonin Belgorod të Rusisë hynë në ditën e dytë...

Granatime vdekjeprurëse ruse godasin rajonin Herson të Ukrainës

para 4 dite - Arbresh

Të paktën dy civilë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në rajonin jugor Herson të Ukrainës për shkak të bombardimeve të kryera nga Rusia, tha një zyrtar ukrainas. Ndërkohë, ushtria ukrainase raportoi...

Vazhdojnë sulmet në rajonin rus, Moska fajëson Ukrainën

para 5 dite - Indeks online

Një sërë fshatrash në rajonin e Bolgorod, në kufirin me Ukrainën kanë qënë në shënjestër të sulmeve të ashpra, me dronë, mortaja e artileri. Siç bëri të ditur guvernatori i rajonit, Vyacheslav Gladkov...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK