Si vlonjatja Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale

para 3 jave - Gazeta Shqip

Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit...

Si Shqipëtarja Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale

para 3 jave - Top24

Shqiptarja Mira Murati, me origjinë nga Vlora është krijuesja e aplikacionit më të famshëm Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e...

Paralajmëron largimin nga OpenAi? Mira Murati: Nuk është asgjë pa njerëzit e saj!

para 3 jave - Top Channel

Ka mjaftuar një koment i saj në platformën sociale X që të nisnin menjëherë aludimet se ndoshta edhe Mira Murati po mendon largimin nga OpenAi. E sapo caktuar CEO e përkohshme e kompanisë kryesore të Inteligjencës...

Punonjësit e OpenAI përkrahin ish-shefin e shkarkuar

para 3 jave - Koha.net

Punonjësit e kompanisë për inteligjencë artificiale, OpenAI, kanë nisur një përkrahje për ish-shefin Sam Altman, që ditë më parë u shkarkua nga bordi. Punonjësit, përfshirë edhe Mira Muratin që u zgjodh...

3 CEO në 3 ditë! Zëvendësohet shpejt Mira Murati, çfarë ndodhi

para 3 jave - Klan

3 CEO në 3 ditë! Zëvendësohet shpejt Mira Murati, çfarë ndodhi Emmett Shear (ish-bossi i Twitch) është vënë në krye të OpenAI. Kështu raportojnë ditën e sotme mediat e huaja. Kjo lëvizje është e papritur...

“Nuk është asgjë pa njerëzit e saj” – Çka po paralajmëron Mira Murati për OpenAI?

para 3 jave - Alsat-M

Shefja e Teknologjisë e OpenAI dhe ish-CEO e përkohshme e kompanisë, Mira Murati tha të hënën se kompania kryesore e Inteligjencës Artificiale nuk është “asgjë” pa njerëzit e saj. Në fakt, siç vënë në...

“Nuk është asgjë pa njerëzit e saj” – Çka po paralajmëron Mira Murati për OpenAI?

para 3 jave - Ina

Shefja e Teknologjisë e OpenAI dhe ish-CEO e përkohshme e kompanisë, Mira Murati tha të hënën se kompania kryesore e Inteligjencës Artificiale nuk është “asgjë” pa njerëzit e saj. Në fakt, siç vënë në...

“Nuk është asgjë pa njerëzit e saj”: A po paralajmëron edhe Mira Murati, largim nga OpenAI?

para 3 jave - Telegrafi

Shefja e Teknologjisë e OpenAI dhe ish-CEO e përkohshme e kompanisë, Mira Murati tha të hënën se kompania kryesore e Inteligjencës Artificiale nuk është “asgjë” pa njerëzit e saj. Në fakt, siç vënë në...

Mira Murati reagon pasi u emërua drejtoreshë në OpenAI

para 3 jave - Koha.net

Drejtoresha e përkohshme e platformës për inteligjencë artificiale, OpenAI, Mira Murati, ka dhënë reagimin e parë pasi mori këtë post. Ajo ka shkruar në rrjetin social X të hënën se “OpenAI nuk është asgjë...

Paralajmëron largimin nga OpenAi? Mira Murati: Nuk është asgjë pa njerëzit e saj!

para 3 jave - Pressonline

Ka mjaftuar një koment i saj në platformën sociale X që të nisnin menjëherë aludimet se ndoshta edhe Mira Murati po mendon largimin nga OpenAi. E sapo caktuar CEO e përkohshme e kompanisë kryesore të Inteligjencës...

Punonjësit e kompanisë dhe Mira Murati kundër bordit për largimin e Altman: ‘OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj’!

para 3 jave - NOA

SHBA- Shkarkimi i Sam Altman nga posti si CEO i OpenAI nga bordi i kompanisë, nuk është një vendim i pritur mjaft mirë nga punonjësit. Mes tyre përfshihet edhe Mira Murati, shqiptarja e cila u emërua si...

Drejtori i shkarkuar i OpenAI del me paralajmërim

para 3 jave - Koha.net

Sam Altman, ish-shefi i firmës kryesore për inteligjencë artificiale, OpenAI, ka publikuar një fotografi në zyrat e kompanisë, por ka thënë se s’ka gjasa më që të kthehet aty. Ai po mbante një kartë identifikimi...

Mira Murati reagon pasi u emërua drejtoreshë në OpenAI

para 3 jave - ATV Live

Drejtoresha e përkohshme e platformës për inteligjencë artificiale, OpenAI, Mira Murati, ka dhënë reagimin e parë pasi mori këtë post. Ajo ka shkruar në rrjetin social X të hënën se “OpenAI nuk është asgjë...

"OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj"/ Punonjësit e kompanisë dhe Mira Murati kundër bordit për largimin e Altman

para 3 jave - Dosja.al

SHBA - Shkarkimi i Sam Altman nga posti si CEO i OpenAI nga bordi i kompanisë, nuk është një vendim i pritur mjaft mirë nga punonjësit. Mes tyre përfshihet edhe Mira Murati, shqiptarja e cila u emërua...

Mira Murati CEO e OpenAI, furi komentesh për emërimin e saj: Kompani e vdekur, një nga gabimet më të mëdha në histori (FOTO)

para 3 jave - Dosja.al

SHBA - Themeluesi dhe CEO i OpenAI, Sam Altman u shkarkua të premten nga detyra. Largimi i tij mahnitës shkaktoi valë tronditëse në industrinë e lulëzuar të AI. Kompania, në një deklaratë, tha se një hetim...

New York Times shkruan për Mira Muratin, inxhinieren shqiptare që po drejton kompaninë më të madhe në botë të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Tetova Sot

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e produkteve si ChatGPT dhe DALL-E. Mediat raportojnë se tani ajo është emëruar si shefe e përkohshme ekzekutive...

New York Times shkruan për Mira Muratin, inxhinieren shqiptare që po drejton kompaninë më të madhe në botë të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Alsat-M

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e produkteve si ChatGPT dhe DALL-E. Mediat raportojnë se tani ajo është emëruar si shefe e përkohshme ekzekutive...

Kush është Mira Murati, inxhinierja shqiptare në krye të ChatGPT!

para 3 jave - Koha.mk

Për vite, Mira Murati ka punuar në prapaskenë në OpenAI duke mbikëqyrur zhvillimin dhe shpërndarjen e produkteve revolucionare si ChatGPT dhe DALL-E. Tani, ajo po del në qendër të vëmendjes si shefe e...

Si arriti Mira Murati në majën e botës së inteligjencës artificiale

para 3 jave - Lexo

“Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit...

5 milionë dollarë pasuri/ Si Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale

para 3 jave - Java News

“Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit...

Lufta për “OpenAi”, Sam Altman do të përpiqet të rikthehet

para 3 jave - Top Channel

Ndryshimet në drejtimin e kompanisë të inteligjencës artificiale OpenAI me emërimin e shqiptares Mira Murati si Drejtore Ekzekutive vijojnë të jenë lajm në median amerikanë. CNN thotë se pavarësisht vendimit...

Si Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale (dhe pasuria marramendëse e shqiptares)

para 3 jave - Lexo

“Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit...

Lufta për “OpenAi”, Sam Altman do të përpiqet të rikthehet

para 3 jave - Pressonline

Ndryshimet në drejtimin e kompanisë të inteligjencës artificiale OpenAI me emërimin e shqiptares Mira Murati si Drejtore Ekzekutive vijojnë të jenë lajm në median amerikanë. CNN thotë se pavarësisht vendimit...

New York Times shkruan për Mira Muratin, inxhinieren shqiptare që po drejton kompaninë më të madhe në botë të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Lideri

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e produkteve si ChatGPT dhe DALL-E. Mediat raportojnë se tani ajo është emëruar si shefe e përkohshme ekzekutive...

“U rrita në Shqipëri, një vend i vogël në Evropë” – rrugëtimi mahnitës i inxhinieres shqiptare Mira Murati që transformoi botën me Inteligjencën Artificiale

para 3 jave - Alsat-M

Inxhinierja shqiptare Mira Murati së fundmi u emërua Shefe Ekzekutive (CEO) e përkohshme në kompaninë OpenAI, pas shkarkimit të Sam Altman nga kjo pozitë. Murati u bë kryetemë në mediet botërore pas lansimit...

“U rrita në Shqipëri, një vend i vogël në Evropë” – rrugëtimi mahnitës i inxhinieres shqiptare Mira Murati që transformoi botën me Inteligjencën Artificiale

para 3 jave - Telegrafi

Inxhinierja shqiptare Mira Murati së fundmi u emërua Shefe Ekzekutive (CEO) e përkohshme në kompaninë OpenAI, pas shkarkimit të Sam Altman nga kjo pozitë. Murati u bë kryetemë në mediet botërore pas lansimit...

Si Mira Murati arriti në majën e botës së inteligjencës artificiale (dhe pasuria marramendëse e shqiptares)

para 3 jave - Gazeta Tema

“Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse si lidere teknologjike dhe së fundmi si shefe e teknologjisë e OpenAI, pas largimit të Sam Altman, prej mungesës së votëbesimit në bord. Nëpërmjet përkushtimit...

“U rrita në Shqipëri, një vend i vogël në Europë” – rrugëtimi mahnitës i inxhinieres shqiptare Mira Murati që transformoi botën me IA

para 3 jave - Nistori

Inxhinierja shqiptare Mira Murati së fundmi u emërua Shefe Ekzekutive (CEO) e përkohshme në kompaninë OpenAI, pas shkarkimit të Sam Altman nga kjo pozitë. Murati u bë kryetemë në mediet botërore pas lansimit...

Kush është Sam Altman? Ish-shefi i OpenAI që u bë një nga “lojtarët” më të mëdhenj të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Telegrafi

Sam Altman edhe pse arriti të bëhej figura më me ndikim në ChatGPT të OpenAl u dëbua nga kompania që vet e themeloi. Por, kush është Sam Altman? Ai u rrit në shtetin amerikan të Missourit dhe ndoqi shkollën...

New York Times shkruan për Mira Muratin, inxhinieren shqiptare që po drejton kompaninë më të madhe në botë të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Shenja

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e produkteve si ChatGPT dhe DALL-E. Mediat raportojnë se tani ajo është emëruar si shefe e përkohshme ekzekutive...

Kush është shqiptarja që u zgjodh në krye të ChatGTP?

para 3 jave - Zeri

Sam Altman, Drejtori Ekzekutiv dhe bashkëthemelues i OpenAI, kompania që krijoi ChatGPT, u shkarkua nga posti i tij. Vetëm një ditë pasi Altman mbajti një fjalim në samitin e APEC, bordi i kompanisë vendosi...

Tre hulumtuesit kryesor të OpenAI japin dorëheqje pas shkarkimit tronditës të Sam Altman si CEO

para 3 jave - Telegrafi

Tre dorëheqje të reja nga kompania më e madhe e inteligjencës artificiale OpenAl, erdhën si rezultat i shkarkimit të shefit ekzekutiv, Sam Altman. Ky i fundit, si bashkëthemelues i OpenAl prej vitit 2015,...

New York Times: Njihuni me Mira Muratin, inxhinieren e lindur në Shqipëri që tani po drejton OpenAI

para 3 jave - Syri

Gazeta më e madhe amerikane New York Times i ka bërë jehonë lajmit që Mira Murati, 34-vjeçarja shqiptare, është caktuar Drejtoresha Ekzekutive (CEO) e OpenAI. New York Times ka bërë një biografi të inxhineres...

New York Times shkruan për Mira Muratin, inxhinieren shqiptare që po drejton kompaninë më të madhe në botë të Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Telegrafi

Për shumë vite, Mira Murati ka punuar në “prapaskenën” e OpenAl duke mbikëqyrur zhvillimin e produkteve si ChatGPT dhe DALL-E. Mediat raportojnë se tani ajo është emëruar si shefe e përkohshme ekzekutive...

New York Times: Njihuni me Mira Muratin, inxhinieren që tani po drejton OpenAI

para 3 jave - Syri

Gazeta më e madhe amerikane New York Times i ka bërë jehonë lajmit që Mira Murati, 34-vjeçarja shqiptare, është caktuar Drejtoresha Ekzekutive (CEO) e OpenAI. New York Times ka bërë një biografi të inxhineres...

Çfarë po ndodh me OpenAI? Tetë arsyet që mund të kenë shkaktuar tërmetin në kompaninë e Inteligjencës Artificiale

para 3 jave - Telegrafi

Sam Altman është shkarkuar nga të qenit CEO në kompaninë OpenAl. Mediat raportojnë se bordi ka dalë me një njoftim rreth shkarkimit të Altman, me arsyen se ai nuk ishte i sinqertë në komunikimet me bordin...

Mira Murati merr “frenat” e OpenAI, caktohet CEO e kompanisë që krijoi ChatGPT

para 3 jave - Klan

Mira Murati merr “frenat” e OpenAI, caktohet CEO e kompanisë që krijoi ChatGPT Mira Murati, 34-vjeçarja shqiptare, është caktuar Drejtoresha Ekzekutive (CEO) e OpenAI. Murati ka qenë shefe e teknologjisë...

Mori drejtimin e kompanisë që krijoi ChatGPT, ja sa vlerësohet pasuria e Mira Muratit

para 3 jave - Syri

Mira Murati, 34-vjeçarja shqiptare, është caktuar Drejtoresha Ekzekutive (CEO) e OpenAI. Murati ka qenë shefe e teknologjisë në OpenAI, kompanisë që krijoi ChatGPT. Bordi e vendosi CEO të përkohshme të...

Mira Murati merr “frenat” e OpenAI, caktohet CEO e kompanisë që krijoi ChatGPT

para 3 jave - Klan Macedonia

Mira Murati, 34-vjeçarja shqiptare, është caktuar Drejtoresha Ekzekutive (CEO) e OpenAI. Murati ka qenë më parë shefe e teknologjisë në OpenAI. Bordi e vendosi CEO të përkohshme të premten pasi paraardhësi...

Shkarkimi shokues i Sam Altman, New York Times shkruan për Mira Muratin

para 3 jave - Pressonline

Bota e teknologjisë është në shok! Të premten, Sam Altman, një nga yjet më të ndritshëm të industrisë në lulëzim të inteligjencës artificiale, u largua pa nderime nga kompania që ai vetë bashkëthemeloi,...

Mira Murati, gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

para 3 jave - Bota Sot

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces shqyrtimi...

Shkarkohet Sam Altman, CEO i OpenAI bëhet shqiptarja Mira Murati

para 3 jave - Alsat-M

Sam Altman është shkarkuar si CEO i OpenAI (inteligjencës artificiale), njoftoi kompania të premten. Shqiptarja Mira Murati, shefe e teknologjisë e kompanisë, do të shërbejë si CEO e përkohshme. Kompania...

Shqiptarja bëhet figura kryesore në botën e inteligjencës artificiale

para 3 jave - Koha.net

Mira Murati është bërë shefe e përkohshme ekzekutive e kompanisë që bëri revolucion me inteligjencën artificiale, OpenAI. Të premten në mbrëmje, kompania ka njoftuar se e ka shkarkuar nga detyra e shefit...

Mira Murati zgjidhet CEO e përkohshme e OpenAI

para 3 jave - Bota Sot

Shefja e teknologjisë, Mira Murati është emëruar CEO e përkohshme e OpenAI. Shqiptarja ka marr drejtimin e kësaj kompanie pas largimit të Sam Altmanit. Bordi i drejtorëve të OpenAI, Inc., që vepron si...

Shkarkohet CEO i “OpenAI” Sam Altman, zëvendësohet nga shqiptarja Mira Murati

para 3 jave - Albeu

Në një njoftim për mediat, OpenAI bëri të ditur se Sam Altman është shkarkuar si CEO i OpenAI, ndërsa shqiptarja Mira Murati, shefe e teknologjisë e kompanisë, do të shërbejë si CEO e përkohshme. Kompania...

Mira Murati zgjidhet CEO e përkohshme e OpenAI

para 3 jave - Telegrafi

Shefja e teknologjisë, Mira Murati është emëruar CEO e përkohshme e OpenAI. Shqiptarja ka marr drejtimin e kësaj kompanie pas largimit të Sam Altmanit. Bordi i drejtorëve të OpenAI, Inc ., që vepron si...

Intelegjenca Artificiale/ Shqiptarja Mira Murati bëhet CEO e OpenAI

para 3 jave - NOA

SHBA- Shqiptarja Mira Murati bëhet CEO e OpenAI. Sam Altman është shkarkuar si CEO i OpenAI (inteligjencës artificiale), njoftoi kompania të premten. Shqiptarja Mira Murati, shefe e teknologjisë e kompanisë,...

CEO i OpenAI, Sam Altman, shkarkohet nga bordi drejtues i kompanisë

para 3 jave - Pressonline

OpenAI, kompania pas robotit bashkëbisedues viral AI ChatGPT, njoftoi ditën e Premte se CEO dhe themeluesi i kompanisë, Sam Altman, është shkarkuar, një vendim i cili hyn menjëherë në fuqi. Përmes një...

Mira Murati merr drejtimin e ChatGPT

para 3 jave - Shqip

OpenAI, kompania pas robotit bashkëbisedues viral AI ChatGPT, njoftoi ditën e Premte se CEO dhe themeluesi i kompanisë, Sam Altman, është shkarkuar, një vendim i cili hyn menjëherë në fuqi. Përmes një...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK