75 vjetori i arkivave të përgjithshme të Shqipërisë, vlerësohet lartë partneriteti i ITSHKSH

para 4 dite - Bota Sot

Shkup, 10 qershor 2024 - Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) kremtoi 75-vjetorin e themelimit të saj. Nga data 5-9 qershor në Tiranë, Krujë e Elbasan u zhvilluan aktivitete të shumta me pjesëmarrje...

Arkivat e trojeve shqipfolëse, zhvillohet konferenca e 8-të kombëtare e arkivistikës

para 4 dite - Gazeta Tema

Studiues, arkivistë dhe ekspertë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut u bënë bashkë në Elbasan në konferencën e VIII-të Mbarëkombëtare e Arkivistikës ku diskutuan mbi problematikat dhe...

Arkivistë e studiues nga trojet shqiptare mblidhen në Elbasan

para 5 dite - Gazeta Tema

Për të tetin vit radhazi, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) në bashkëpunim me Agjencinë Shtetërore të Arkivave të Kosovës (ASHAK) e Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve...

Arkivat e trojeve shqipfolëse, zhvillohet konferenca e 8-të kombëtare e arkivistikës

para 4 dite - Euronews

Studiues, arkivistë dhe ekspertë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut u bënë bashkë në Elbasan në konferencën e VIII-të Mbarëkombëtare e Arkivistikës ku diskutuan mbi problematikat dhe...

Arkiva e Shqipërisë kremtoi 75- vjetorin e themelimit, vlerësohet lartë partneriteti me ITSHKSH-në

para 5 dite - Zhurnal

4 Shkup, 10 qershor – Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) kremtoi 75-vjetorin e themelimit të saj. Nga data 5-9 qershor në Tiranë, Krujë e Elbasan u zhvilluan aktivitete të shumta me pjesëmarrje...

75-VJETORI I ARKIVAVE TË PËRGJITHSHME TË SHQIPËRISË, VLERËSOHET LARTË PARTNERITETI I ITSHKSH

para 5 dite - Tetova Sot

E përbashkëta e këtyre aktiviteteve dhe takimeve ishte se kontributi që po jep ITSHKSH, kalon kufijtë e ngushtë brenda të cilëve ai vepron, dhe shkon në përmasa më të gjera gjeografike, etnike e gjuhësore....

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido synon platformë unifikuese

para 5 dite - Bota Sot

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido synon platformë unifikuese

para 5 dite - Zeri

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido synon platformë unifikuese

para 5 dite - RTK

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido: Platformë unifikuese për dokumentet me arkivat partnere

para 6 dite - Lexo

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido: Platformë unifikuese për dokumentet me arkivat partnere

para 6 dite - Java News

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

Konferenca e 8 Mbarëkombëtare e Arkivistikës në Elbasan, Bido: Arkivistë nga të gjitha trojet shqiptare! Unifikim i dokumentacionit online me Kosovën

para 5 dite - Lexo

Konferenca u bashkëorganizua nga Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës (ASHAK), Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë dhe Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Maqedonisë,...

Konferenca e VIII-të e Arkivistikës, Arkiva e Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut mblidhen në Elbasan

para 6 dite - Ora news

Studiues, arkivistë dhe ekspertë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut u bënë bashkë në Elbasan në konferencën e VIII-të Mbarëkombëtare e Arkivistikës ku diskutuan diskutuar mbi problematikat dhe...

75-vjetori i Arkivës Shqiptare, Bido: Platformë unifikuese për dokumentet me arkivat partnere

para 6 dite - RTSH

Arkiva Shqiptare feston këtë vit 75-vjetorin, një institucion i rëndësishëm që dokumenton historinë dhe vlerat tona kombëtare. Në kuadër të këtij përvjetori janë organizuar dhe do të organizohen konferenca...

Stërmbesa dorëzon letërnjoftimin e Sevasti Qiriazit në arkivat e shtetit, Bido: Dokument i rëndësishëm i historisë tonë

para 6 dite - Ora news

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido në një intervistë në Ora News u shpreh se stërmbesa e Sevasti Qiriazit, Rozi Dajko ka dorëzuar letërnjoftimin e Sevasti Qiriazit, dokument i cili do të jetë...

VIDEO SYRI TV/ 75 vjet nga themelimit i Arkivave, Bido: Sukses, digjitalizimi i dokumenteve

para 6 dite - Syri

Institucioni më i madh arkivor në vend ka festuar 75-vjetorin e themelimit të tij. Kreu Drejtorisë së Arkivave konsideroi si sukses procesin e digjitalizimit që bënë të mundur shrëbimin e dokumentave brenda...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK