Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para 7 dite - Flaka

Nga Valon Murati 1. A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po a mund...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - BalkanWeb

1. A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po a mund të ketë po ashtu...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - Koha.mk

Nga Valon Murati 1. A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po a mund...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - GazetaBlic

1.A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po a mund të ketë po ashtu...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - Epoka e Re

Shkruan: Valon Murati 1. A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - Gazeta Express

Shkruan: Valon Murati 1. A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar, apo ndonjë të pafilluar. Po...

Vepra e munguar e Ismail Kadaresë

para një jave - Indeks online

Opinion nga Valon Murati Vepra e munguar e Ismail Kadaresë A mund të ketë Ismail Kadare një vepër të munguar? Sigurisht çdo shkrimtar vdes me ndonjë peng në zemër. Vdes duke lënë ndonjë vepër të papërfunduar,...

Shkrimtarja suedeze adhuruese e Kadaresë: Ai vdiq pa marrë çmimin Nobel, por ti mos vdis pa e lexuar

para një jave - Zhurnal

13 Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare ka qenë gjithmonë i vlerësuar për veprat e tij në arenën ndërkombëtare duke e futur Kadarenë në historinë e letërsisë botërore. Shkrimtarja suedeze Kajsa Ekis Ekman,...

Milaim Zeka rrëfen takimin sekret të Kadaresë me drejtuesit e UÇK në Paris: I bindi të firmosin në 3 të mëngjesit marrëveshjen për…

para një jave - Top Channel

Analisti Milaim Zeka ka treguar për herë të parë prapaskenat e marrëveshjes së Rambujesë që çliroi Kosovën dhe rolin e Ismail Kadaresë në negociata. I ftuar në rubrikën “Rrethi Katror” i Edi Manushit në...

Shkrimtarja suedeze adhuruese e Kadaresë: Ai vdiq pa marrë çmimin Nobel, por ti mos vdis pa e lexuar

para një jave - Telegrafi

Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare ka qenë gjithmonë i vlerësuar për veprat e tij në arenën ndërkombëtare duke e futur Kadarenë në historinë e letërsisë botërore. Shkrimtarja suedeze Kajsa Ekis Ekman,...

Mos pajtimet mes familjes Kadare dhe Rrapi, çfarë ndodhi gjatë vitit 1980

para një jave - Lajmi.net

Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare i cili vdiq javën e kaluar në moshën 88 vjeçare, ka ngritur një pikëpyetje të madhe sa i përket jetës personale. Kadare baba i dy vajzave duket se në vitin 1980, kishte...

Tribut për Kadarenë

para një jave - Lexo

Nga Geri Kokalari/ Jam ndjerë kaq i trishtuar kur u zgjova me lajmin që Ismail Kadare kishte ndërruar jetë! Gjatë vizitës sime të fundit në Tiranë, kam pyetur miqtë e përbashkët për Kadarenë dhe u informova...

Kush dërgonte letrat e fshehta për “Nobelin” e Kadaresë? Shkrimtarja suedeze jep mesazhin e fortë: Mos vdisni pa e lexuar

para një jave - NOA

Shkrimtarja suedeze Kajsa Ekis Ekman e ftuar në “Zona Zero” në Top News, foli për kolosin e letrave shqipe Ismail Kadarenë, i cili u nda nga jeta më 1 korrik. Ajo e cilëson Kadarenë si një nga shkrimtarët...

Kush dërgonte letrat e fshehta për “Nobelin” e Kadaresë? Shkrimtarja suedeze jep mesazhin e fortë: Mos vdisni pa e lexuar

para një jave - Top Channel

Shkrimtarja suedeze Kajsa Ekis Ekman e ftuar në “Zona Zero” në Top Neës, foli për kolosin e letrave shqipe Ismail Kadarenë, i cili u nda nga jeta më 1 korrik. Ajo e cilëson Kadarenë si një nga shkrimtarët...

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…

para një jave - Gazeta Tema

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, Top Channel ka sjellë edhe njëherë për publikun dokumentarin e realizuar për jetën e tij në 75 vjetorin e lindjes. Pjesë...

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…

para një jave - Flaka

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, Top Channel ka sjellë edhe njëherë për publikun dokumentarin e realizuar për jetën e tij në 75 vjetorin e lindjes. Pjesë...

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…

para një jave - Bota Sot

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, Top Channel ka sjellë edhe njëherë për publikun dokumentarin e realizuar për jetën e tij në 75 vjetorin e lindjes. Pjesë...

“Veprat e shkrimtarit janë mbikëqyrur që nga 1958”, studiuesi Shaban Sinani flet për dosjen “Kadare”: Nga dokumentet kam parë që…

para një jave - Top Channel

Pak ditë pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, Top Channel ka sjellë edhe njëherë për publikun dokumentarin e realizuar për jetën e tij në 75 vjetorin e lindjes. Pjesë...

Kadare, Konferenca e Rambouillet dhe një letër në Kështjellë

para një jave - Gazeta Express

Shkruan: Sylë Ukshini I shqetësuar për rrjedhën e Konferencës dhe mundësinë e refuzimit të marrëveshjes nga delegacioni i Kosovës, shkrimtari Ismail Kadare vendosi të përfshihej në rrjedhën e Konferencës,...

Si e befasoi gazetari nga Presheva shkrimtarin tonë të madh, Kadare? Ja rrëfimi i tij (FOTO)

para një jave - Open-TV

Shkrimtari yne i madh me renome botërore, Ismail Kadare ne bisede me gazetari nga Gjeneva Nefail Maliqin kryredaktor i gazetës zvicerane Le Canton27.ch Ismajl Kadare është autori shqiptar më i lexuar jashtë...

Fati të jetosh në epokën krijuese të Kadaresë

para një jave - Koha.mk

Këto ditë, kur kaloi në përjetësi, për Kadarenë u tha shumëçka, më shumë mirë, se keq, për të dëshmuar se një figurë me veprabrilante si të tijat që ia dhuroi botës, do t’i durojë edhe lëvdatat e epitetet,por...

fax.al nuk prodhon lajme apo përmbajtje, por i analizon web faqet relevante në gjuhën shqipe. fax.al i organizon, grumbullon, bën rangimin dhe prezanton përmbajtjet e faqeve tjera në përputhje me normat ligjore dhe morale. Këta operacione bëhen nga algoritme kompjuterike të cilat i dizajnuam dhe vazhdojmë t'i përsosim. Faktori njeri nuk ka asnjë ndikim, andaj janë të mundshme edhe gabime.

Kontakt · Marketing · Facebook · Twitter

Copyright © 2010 - 2015 · Për projektin · Mapa e faqes · Kanale RSS · Privatësia · Developed by GRID System
KLIK